Svijet
SorS: Štete od poplava neće u velikoj mjeri opteretiti osiguravajuće kuće
Veličina štete koja će pasti na osiguranje se još u ovom trenutku ne zna ni u BiH, ni u Srbiji niti u Hrvatskoj, navodi Zlatan Filipović, član uprave Bosna RE i zamjenik generalnog sekretara SorS-a BiH, te navodi da je iz tog razloga nezahvalno govoriti o brojkama.
Dodaje da je BiH u prošloj godini ostvarila 256 miliona evra premija što je rast od 4 posto. "Ovo je dobar rezultat budući da je ostvaren u lošim političkim okolnostima koje nisu povoljne za bilo koju vrstu privredne aktivnosti", kazao je Filipović na press konferenciji održavnoj danas u povodu održavanja 25. susreta osigurača i reosigurača (SorS) koji se održava u Sarajevu.
U BiH je zabilježen rast u životnom osiguranju, što je ohrabrujuća vijest. Objašnjavajući činjenicu da u krizi kakva je u BiH prisutan porast trenda osiguranja kaže da se mora imati na umu da veliki broj ljudi razmišlja o svojoj budućnosti i da je osiguranje zapravo zamjena za loš penzioni sistem.
Sve u svemu prošla godina nije bila laka, a ova će biti puno teža zbog popalva i najvjerovatnijeg pada BDP-a koja može uticati na sve privredne aktivnosti i dovesti do toga da premija životnog osiguranja počne padati, ističe Filipović.
Midhat Terzić, direktor Sarajevo osiguranja, jednog od vodećih osiguravajućih kuća u BiH, kaže da budući da je mali broj fizičkih i pravnih lica imala osiguranje od ovih šteta iznos šteta neće u tolikoj mjeri osjetiti osiguravajuća društva. On procjenjuje da će na osiguravajuće kuće pasti samo oko 10 posto tereta za isplatu šteta od poplava.
Robert Stude, predstavnik hrvatskog tržišta osiguranja, kaže da su na ovom tržištu u prošloj godini dogodile važne promjene. Prva je da je država najavila prodaju Croatia osiguranja, najvećeg osiguravajućeg društva u RH.
Druga stvar se odnosi na poplave i reakcije države koja je, navodi, bila izuzetno dobra. Vlada je na vrijeme reagovala kako bi se pomoglo najugroženijima, istaknuo je Stude, dodajući da ni kod njih razmjeri šteta nisu poznati jer da se još uvijek sumiraju podatci.
Budući da se radi o dopunskom osiguranju kako i u BiH, tako i u Hrvatskoj, njega nije imalo veliki broj pravnih i fizičkih lica, tako da ni osiguravujće kuće neće biti pogođene u velikoj mjeri isplatama ovih šteta.
Vladimir Toševski, predstavnik Osiguravajuće polise iz Skoplja, kaže da je premija osiguravajućih kuća u Makedoniji u prošloj godini iznosila 118 miliona evra, te da je što se tiče ovog tržišta liberalizacija osiguranja od auto odgovornosti u završnoj fazi.
Andrej Stupar, predsjednik uprave Zavarovalnice Triglav, koja je lider u tržištu osiguranja u Sloveniji i u regiji, istaknuo je da su njihovi rezultati više nego dobri za prošlu godinu. Navodi da je i Slovenija u 2014. imala velike štete od poplava, ali da to neće u velikoj mjeri utiecati na ovogodišnje rezultate poslovanja jer su pokriveni reosiguranjem.
Darko Botić, izvršni direktor DDOR-a iz Novog Sada, kazao je da je osnovna karakterisitka srbijanskog tržišta pretrpanost velikim brojem osiguravajućih društva. "Na tržištu Srbije trenutno posluje 28 kompanija. Očekujem da će vrlo brzo doći do nekog okrupljavanja ili će neke kompanije morati da odu", navodi Botić ističući da je iz tog razloga prisutan veliki rat cijena kako u neživotnom tako i auto osiguranju, što je, kaže, već na ivici dozvoljenog.
Što se tiče prvih šest mjeseci navodi da je najznačajnija novina na ovom tržištu da je najavljen novi zakon o osiguranju koji bi trebalo približiti ovo tržište standarima EU. "Osim toga imamo najavu da država ozbiljno razmišlja o prodaji vlasničkog udjela u Dunav osiguranju, najvećoj osiguravajućoj kući i državnom vlasništvu", kaže on.
"I u Srbiji je mali iznos u odnosu na ukupne štete od poplava koje će morati snositi osiguravjuće kuće. Ono što se je drugačije u Srbiji nego u ostalim zemljama je da će najveće štete od poplava biti na elektroenergetskim postrojenjima budući da su bile ugrožene dvije velike elektrane. Šteta na njima se još procjenjuje, budući da su neki kopovi još pod vodom", navodi Botić.
Radenko Purić, izvršni direktor Lovćen osiguranja, kaže da je u Crnoj Gori vidljiv rast životnih, a pad neživotnih. Smatra da mali interes za osiguranjem nije do osiguravajući društva nego do kulture osiguranja koja još u dovoljnoj mjeri nije razvijena na prostorima država bivše Jugoslavije.
SorS je najznačajniji skup osiguravača i reosiguravača iz regije, sa tradicijom održavanja od 1980. godine. Na ovogodišnjem SorS 2014, koji se u Sarajevu održava od 11. do 13. juna, učestvuje preko 160 predstavnika osiguravajućih i reosiguravajućih kompanija, udruženja osiguravača i institucija za nadzor osiguranja iz jugoistočne Evrope i desetak zemalja EU.
Izvor:Ekapija