Region
Petnaest godina od bombardovanja RTS-a
U noći 23. aprila 1999. godine u 2.06 NATO je bobmbardovao zgradu RTS-a u centru Beograda kada je poginulo 16 radnika. 15 godina nema odgovora na pitanje zašto.
Izvor:ATV
U bombardovanju zgrade u Aberdarevoj ulici prije 15 godina poginuli su Jelica Munitlak (28) šminker, Ksenija Banković (28) video mikser, Darko Stiomenovski (26) tehničar u razmjeni, Nebojša Stojanović (27) i Branislav Jovanović (50) tehničari u masteru, Dragorad Dragojević (27), Dejan Marković (39) i Milan Joksimović (47) radnici obezbjeđenja.
Nastradali su i Dragan Tasić (31) električar, Aleksandar Deletić (31) kamerman, Slaviša Stevanović (32) i Ivan Stukalo (34) tehničari, Siniša Medić (32) dizajner programa, Milan Janković (59) precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61) režiser programa i Slobodan Jontić (54) monter.
Udruženje novinara Srbije naglašava „da još uvijek nije sprovedena cjelokupna istraga ovog ratnog zločina”. Bombardovanjem RTS-a 1999. godine ustanovljena je, upozorava UNS, praksa upotrebe vojne sile protiv medija u međunarodnim sukobima, uprkos tome što su oni civilni objekti i ne smiju biti smatrani za vojni cilj.
UNS u saopštenju ističe da su sve značajne globalne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile ubijanje civila u RTS-u, a da Amensti internešenel namjeran napad na zgradu RTS-a kao civilni objekat i ubijanje 16 medijskih radnika smatra ratnim zločinom.
To udruženje je pozvalo Ministarstvo odbrane i Vojnobezbjednosnu agenciju da Komisiji za istraživanje ubistava novinara učine dostupnim sve bitne činjenice za utvrđivanje odgovornih za ovaj težak zločin.
Međunarodna organizacija za ljudska prava „Hjuman rajts voč“ je 2000. godine saopštila da nije bilo nikakvog opravdanja za bombardovanje zgrade televizije.
UNS takodje podsjeća da je Evropska federacija novinara (EFJ) 2011. godine pozvala svoje članice da se pridruže obilježavanju 23. aprila, Dana sjećanja na 16 radnika RTS-a ubijenih u NATO bombardovanju.