Svijet
Hrvatska dobija prvu etičnu banku
Usljed ekonomske krize u čijem ishodištu stoji prvenstveno globalni finansijski sektor, hrvatska javnost bila je početkom aprila u prilici svjedočiti ohrabrujućem utemeljenju jedne zadruge s ciljem otvaranja prve domaće etične banke.
izvor: DW
Riječ je o apsolutnoj novosti za Hrvatsku, pa je nužno pojasniti da takve institucije u Evropi i šire odavno već posluju sa određenim uspjehom, a njihovo se djelovanje inače bazira na određenim socijalnim i demokratskim načelima koja druge banke ne samo da ne uzimaju u obzir, motivisane isključivo profitom, nego ih obično sasvim indiskretno gaze.
Ukratko opisano, karakteriše ih veoma transparentno djelovanje, demokratski način odlučivanja i upravljanja poslovanjem, socijalna i ekološka osjetljivost, te podržavanje projekata koje druge banke ne žele kreditirati jer nisu dovoljno komercijalni.
Alternativna uporišta razvoja
Nakon osnivanja Zadruge etičnog bankarstva, slijede daljnji koraci praktičnog organizovanja, poput licenciranja pri Hrvatskoj narodnoj banci, a buduća ustanova pod nazivom ebanka d.d. mogla bi početi s radom početkom iduće godine. Njeni osnivači – uža jezgra inicijatora – poimence su predstavljeni na internetskoj stranici www.ebanka.eu, pa se tako može provjeriti i personalna, kadrovska pozadina čitave ove akcije.
Jedan od osnivača, Goran Jeras, konsultant odgovoran za koordinaciju i strateško planiranje, napomenuo je u izjavi za DW kako su etično bankarstvo i alternativni instrumenti finansiranja jedan od ključnih elemenata strategije razvoja Evropske unije i Hrvatske u periodu od 2014. do 2020. godine. Oni su vezani uz niz strateških programa za borbu protiv siromaštva i nezaposlenosti, podsticanje društvenih inovacija, kao i malog i mikropreduzetništva, ruralnog i regionalnog razvoja, unapređenja socijalnih usluga i tsl.
"Zbog toga vjerujemo da će i HNB i Ministarstvo finansija kao suprovoditelji te strategije, prepoznati naš projekt kao jedan od elemenata ostvarenja ciljeva zadanih razvojnim strategijama", riječi su Jerasa. On pojašnjava ulogu etičnih banaka - posrijedi su institucije koje nastaju unutar zajednice budućih korisnika, koji su ujedno i njeni ravnopravni suvlasnici. A to po definiciji znači da kroče putem suprotnim od uobičajenog u sektoru, jer nisu inicirane od malobrojnih osoba i poduzeća s većim kapitalom, nego udruživanjem velikog broja entiteta s manjim ulozima.
"Takve banke su otvorene, dobro poznaju korisnike i s njima čine mrežu temeljenu na solidarnosti i povjerenju“, dodao je Goran Jeras, "pa tako etične banke funkcionišu drukčije od komercijalnih, te su zanimljive entitetima i pojedincima koji ne mogu ostvarivati potrebe kroz usluge komercijalnih banaka".