BiH
Veća naplata indirektnih poreza
Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH je u prva dva mjeseca ove godine naplatila 940,5 miliona KM indirektnih poreza ili više za 6,47 odsto nego u istom periodu prošle godine, izjavila je danas Sabina Kuršumović iz Odjeljenja za analizu rizika UIO BiH.
Izvor:SrnaOna je novinarima u Banjaluci rekla da u strukturi naplaćenih indirektnih poreza najveću vrijednost ima PDV, čija naplata konstantno bilježi rast od 2011. godine.
Kuršumovićeva je navela da je u prva dva mjeseca ove godine u odnosu na isti period prošle godine ostvaren rast naplate PDV-a za 43 miliona KM, dodajući da je registrovan i rast naplate carina za 14,36 odsto, akciza za 3,83 odsto, te putarine za 15,12 odsto.
Napominjući da bitnu ulogu u naplati indirektnih poreza ima i transparentnost, Kuršumovićeva je navela da su, objavljivanjem spiska dužnika po osnovu indirektnih poreza, za prva dva mjeseca ove godine ti dužnici uplatili 21 milion KM dugovanja.
Ona je navela da je za prva dva mjeseca ove godine došlo do povećanja povrata PDV-a za 2,96 odsto, odnosno da je u tom periodu izvršen povrat PDV-a u visini od 145,6 miliona KM.
Kuršumovićeva je dodala da su 43 velika poreska obveznika ostvarila povrat PDV-a od oko pola miliona maraka.
Milica Vidović iz Odjeljenja za poreske prijave UIO BiH ponovila je podatke prema kojima je u prošloj godini izvršena rekordna naplata prihoda od indirektnih poreza od 5,88 milijardi KM, što se ostvarilo u uslovima pada potrošnje, velike zaduženosti, rastu izvoza i povećanju štednje.
Ona je navela da je u prošloj godini došlo do enormnog rasta spoljnog duga BiH za 74 odsto u odnosu na pretprošlu godinu, naglasivši da to ima uticaja na visinu sredstava koja će sa jedinstvenog računa biti dodijeljena entitetima i Brčko distriktu.
Vidovićeva je pojasnila da se prije raspodjele sa jedinstvenog računa entitetima i Brčko distriktu vrši servisiranje obaveza po spoljnem dugu
Džakula - Nije vrijeme za diferenciranu stopu PDV-a
Direktor Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH Miro Džakula smatra da trenutno u BiH nije vrijeme za uvođenje diferencirane stope PDV-a.
"To je vrlo složeno pitanje i pri tome bi trebalo razmatrati projekcije i ostvarivanje rasta prihoda", rekao je Džakula novinarima u Banjaluci.
Komentarišući navode Ministarstva porodice, omladine i sporta Republike Srpske, po kojima je UIO BiH odbio zahtjev tog ministarstva za uvođenjem diferencirane stope PDV-a na dječiju opremu i druge dječije potrepštine, DŽakula je rekao da su prava adresa na koju se treba obratiti Upravni odbor UIO BiH i Savjet ministara BiH, koji će po zakonskoj proceduri postupiti o tom pitanju.
On je naglasio da je UIO BiH spreman provesti svaku zakonsku odluku bilo da je riječ o jednoj ili više poreskih stopa.