Svijet

Gradovi sa "najcrnjim" vazduhom

Građani Pekinga su ponovo morali na ulicu sa gas-maskama - smog je veliki problem u kineskoj prestonici, ali podaci Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da ona, zapravo, nije ni među „top 10“ svjetskih gradova na toj neslavnoj listi.

izvor: Novosti

Iranski grad Ahvaz, prema SZO, ima najprljaviji vazduh na svijetu. Razlog - velika postrojenja teške industrije, sa pogonom na naftu i prirodni gas. Mongolska prestonica Ulan Bator je drugoplasirana. To je, naime, jedan od hladnijih gradova na svijetu, a narod se zimi grije pretežno na ugalj i na drva.

Među ozbiljnim problemima s kojima se Pakistan bori, aktuelno je i zagađenje vazduha, a posebno je ugrožen drugi po veličini grad u zemlji, Lahore. Uzročnik smoga je prvenstveno - veliki obim drumskog saobraćaja („automobilski gradovi“ sa slabim javnim prevozom jedan su od pokazatelja nerazvijenosti), a muke uvećavaju spaljivanje otpada i pijesak iz okolnih pustinja.

Nju Delhi u susjednoj Indiji sada ima ozbiljniji javni prevoz, ali je broj automobila u njemu za tri decenije narastao sa 180.000 na 3,5 miliona. Najviše smoga tamo, ipak, potiče od pogona sa ugljem kao pokretačkim gorivom.

U saudijskoj prestonici Rijadu zagađenju doprinose i pješčane oluje, jer povećavaju broj čestica u vazduhu. Moskva je ogroman grad u kojem bi svako da vozi što bolji automobil, ali njen zapadni dio bar čiste vjetrovi.

Situaciju u Meksiko Sitiju, jednoj od najgušće naseljenih ljudskih „košnica“, gorom čini i nepovoljan geografski položaj - grad je okružen planinama sa tri strane - pa je dugo važio za jednu od najzagađenijih naseobina svijeta. Sada je, međutim, bolje nego ranije, usljed promjene saobraćajne politike (tu je i ogroman metro sa 12 linija) i zatvaranja pojedinih „prljavih“ fabrika.
Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog