EU integracije BiH
Sorensen: BiH sama sebe kažnjava
SARAJEVO - Specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen kaže da BiH sama sebe kažnjava zaostajanjem za susjedima u evropskim integracijama, zbog nesprovođenja međunarodne presude Sejdić-Finci, koja treba da ukine nacionalnu diskriminaciju iz izbornog procesa.
Izvor:Nezavisne novine
"Podstičemo sve strane ka iznalaženju riješenja za sprovođenje presude koja se tiče ukidanja diskriminacije pri izboru članova Predsjedništva i Doma naroda BiH, jer je to preostali uslov da bi BiH mogla da krene dalje u procesu evropskih integracija", rekao je Sorensen u intervjuu za nezavisnu agenciju u BiH "Onasa".
On je podsjetio da je Savjet EU izrazio "određene bojazni" u pogledu mogućih implikacija nesprovođenja te presude na izbore koji treba da se održe 2014. godine i apelovao da BiH svoj Ustav hitno uskladi sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Sorensen je kazao i da u Mostaru moraju da budu održani izbori 2014. godine, dodajući da Statut Grada treba da bude izmjenjen tako da osigura jedinstveno područje grada sa dobrom i efikasnom upravom.
"EU je ovde s ciljem da podrži BiH u nastojanjima ka mogućem članstvu u Uniji, ali konačna odgovornost leži na političkim liderima i institucijama i mi ne možemo da zauzmemo njihovo mjesto", rekao je.
Sorensen je kazao i da su u evropskim tijelima "vidjeli puno priče o evropskim integracijama, ali veoma malo rada i samo nekoliko rezultata, što je veoma razočaravajuće i znači da je BiH dodatno zaostala za regionom".
"Znamo da građani ove zemlje žele evropsku budućnost. EU je spremna da uradi svoj dio. Sada svi organi vlasti, svi lideri i sve institucije treba da dođu do konsenzusa, postignu dogovor i ostvare napredak. Ukratko, vrijeme je za rezultate, za one na vlasti da naprave iskorak i preuzmu odgovornost", zaključio je Sorensen.
On je naveo i da EU pomno prati korišćenje sredstava IPA fondova i napredak projekata.
Kako je objasnio, sredstva iz IPA fondova za 2013. smanjena su za 45 miliona evra pošto je u Izvještaju EK o napretku BiH ocijenjeno da je postalo "teško pravdati izdvajanje pretpristupnih sredstava za zemlju čiji politički predstavnici nisu voljni da postignu konsenzus neophodan da zemlja napreduje".