Intervju

Ranko Škrbić: Put pomirenja je nezaustavljiv

Srbija i Bosna i Hercegovina i dalje imaju veliki broj otvorenih pitanja, poput granica i sukcesije, ali odnosi dvije zemalja su najbolji do sada i mogu poslužiti kao primjer saradnje. I specijalne veze koje Srbija ima sa Banjalukom, ni na koji način ne remete odnose Beograda i Sarajeva i interese BiH. Naprotiv, mogu samo da im doprinesu.

izvor: Novosti

Ovo u intervjuu za „Novosti“ poručuje Ranko Škrbić, novi ambasador BiH u Beogradu. Škrbić, koji je prvi Srbin diplomata kojeg je Sarajevo imenovalo u Srbiji, poručuje da će zastupati i predstavljati zvanične stavove koje usaglasi tripartitno Predsjedništvo BiH.

Strahujete li da će vam zamerati da ste više ambasador RS nego BiH u Srbiji?

- Apsolutno ne. Već sam rekao da specijalne veze Banjaluke i Beograda samo mogu da koriste. Dok sam bio ministar u Vladi RS znam da je postojala otvorena spremnost da se takve, paralelne veze, prave i sa Zagrebom. To sve učvršćuje regionalnu saradnju.

Da li je moguće neko novo zahlađenje odnosa u regionu?

- Put pomirenja je nezaustavljiv i sve četiri zemlje - Srbija, Crna Gora, Hrvatska i BiH - na tome konstruktivno rade. Njihovi predstavnici, shodno Aneksu 4 Dejtonskog sporazuma, redovno zasjedaju i kroz različite komisije ministarstava odbrane razgovaraju o kontroli naoružanja.

Ali, predsjednik Nikolić je zamrzao svoje učešće u trilaterali zbog spornih izjava turskog premijera Erdogana da je „Kosovo Turska“?

- Ono što je izjavljeno unijelo je nemir i sigurno će biti potrebno da se ovaj slučaj još izgladi. Očekujem smirivanje tenzija, jer je to u interesu svih.

Kako ćete se odnositi prema pitanjima oko kojih Banjaluka i Sarajevo imaju godinama sukobljene stavove, poput priznanja nezavisnosti Kosova?


- Promjena zajedničkog stava oko Kosova niti se u ovom trenutku razmatra niti je moguća. Predsjedništvo BiH veoma jasno je reklo da će BiH u potpunosti pratiti i ispoštovati ono što Srbija u vezi s tim pitanjem smatra prihvatljivim.

Ni poslije dvije decenije BiH nije ostvarila punu funkcionalnost. Može li ona biti tačka novih nestabilnosti u regionu?


- Takva opcija nije moguća. Sve tri zemlje, potpisnice Dejtona, nisu za to. Napomenuo bih da su u toku pregovori lidera vodećih političkih partija u Pragu, posvećenih pitanju Sejdić-Finci, odnosno na koji način će predstavnici naroda koji žive u BiH biti predstavljeni i birati svoje predstavnike, bilo na entitetskom bilo na zajedničkom nivou BiH.

Da li je moguća revizija Dejtonskog sporazuma i novo mijenjanje granica na Balkanu?

- Nije realno da se tako nešto desi. Nema novog mijenjanja granica. Pitanje BiH treba da bude unutrašnja stvar naroda koji tu žive. Srbija je garant Dejtonskog sporazuma, kao i Hrvatska, i vjerujem da će obje zemlje voditi politiku poštovanja lokalnih prilika. Dok god rješenja budu nametana sa bilo čije strane, neće doprinijeti smirivanju situacije.

U Srbiji se ponovo otvara debata Istok ili Zapad. Vjerujete li da je budućnost cijelog regiona u EU?


- Zajednički interes država regiona je članstvo u EU. Mogu biti prisutne u Evropi, a ostvariti saradnju i sa drugim zemljama. Nama, malim narodima, glavna preokupacija je da budemo mudri, da osluškujemo globalne procese.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog