Vijesti

Bond inspiracija: Popov, Duško Popov…

Ko je bio pravi Džejms Bond? Agent 007 je jedan od simbola pop kulture, ali i snažne američko-britanske propagande o „superiornosti” Zapada.

izvor: srbin.info/Frontal

Ipak, Britanci ne žele da mnogo govore o tome ko je zapravo bio pravi Džejms Bond. U stvarnom životu, čuvena replika je glasila: Zovem se Popov, Duško Popov. I pored spektakularnih scena, ni jedan film o popularnom agentu 007 teško da je dočarao raskalašan i uzbudljiv život pravog Džejms Bonda, srpskog plejboja i jednog od najzaslužnijih obevještajaca u Drugom svjetskom ratu.

Duško Popov je rođen 1912. godine u Titelu, a nakon selidbe porodice odrastao je u Dubrovniku. Kao špijun engleske obavještajne službe imao je tajno (kodirano) ime Tricikl (kao njemački agent – Ivan), a istovremeno tako se nazivala i špijunska mreža u kojoj je on bio uključen. Zbog svog mačo stila, autor Ijan Fleming je po uzoru na Popova, kreirao svog književnog, a kasnije i filmskog junaka Džejmsa Bonda.

Tajno ime Tricikl

Pravi agent 007 je uvijek bio okružen lijepim ženama, ali se dvije dame posebno ističu. Njegova prva supruga je bila fatalna Francuskinja Žaklin, sa kojom je Popov dobio sina Dejana. Druga supruga je Šveđanka Džil Jensen, s kojom je dobio još tri sina: Borisa, Marka i Omara. Od svoje druge supurge, Popov je stalno zahtijevao da mu sprema pasulj, ajvar, sarmu od vinove loze, punjene paprike i ostale srpske specijalitete…

Fleming je radio za MI5 tokom Drugog svjetskog rata i bio zadužen da prati ovog harizmatičnog špijuna, koji je bio regrutovan da radi kao dvostruki agent za Britance. Duško Popov je bio mladi, bogati srpski biznismen, koji je uspio da nastavi karijeru plejboja čak i u ratno vrijeme dok je sprovodio svoju smrtno-opasnu misiju za Ujedinjeno Kraljevstvo.

Zavrbovan da radi za naciste na početku rata (završio je prava u Frajburgu i savršeno govorio njemački jezik), Popov, koji ih je mrzeo, ubrzo je ponudio svoje usluge i Britanskoj obavještajnoj službi. Oni su ga prihvatili kao dvostrukog agenta (tajno ime Tricikl). Duškove međunarodne poslovne aktivnosti obezijbedile su mu paravan za posjete neutralnom Portugalu, koji je bio povezan sa Velikom Britanijom civilnim vazdušnim saobraćajem skoro sve vrijeme rata. Odatle je Popov uputio Nijemcima veliki broj namjerno plasiranih informacija odobrenih od strane britanske službe MI5. Ironično, Nijemci su ga bogato nagrađivali za ove “provjerene” informacije!

Popov je bio uključen i u misije u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je, između ostalog, saznao da se sprema napad Japanaca na Perl Harbur.

Kao ozloglašeni ženskaroš, stekao je nadimak Tricikl, navodno zbog svoje sklonosti da vodi ljubav sa dvije žene odjednom! Međutim, bliže je istini da je njegovo ranije tajno ime Skot promijenjeno u Tricikl kada su zaposlena još dva njegova subagenta (“Balon” i “Želatin”), tako da su oni funkcionisali kao tri točka na triciklu. Tadašnjem šefu FBI Edgaru Huveru vjerovatno i iz prethodno navedenih razloga nije se sviđao Popov i zato je ignorisao informacije koje mu je on dostavljao vezane za Perl Harbur.

 

Popov je odsjedao u najboljim hotelima, posjećivao najbolje kockarnice… Zbog čega je ovaj Srbin postao agent 007, možda najbolje govori događaj iz Portugala.

Duško je znao da ga Ijan Fleming prati i priredio mu je jedno iznenađenje u Lisabonu. Od Nijemaca je dobio 80.000 dolara da ih prenese u Ameriku, ali je odlučio da u jednoj kockarnici zaigra na sve ili ništa. Prihvatio je izazov jednog razmetljivca i na sto stavio 50.000 dolara. Svi su zanijemili, ostali gosti se skupili oko stola, a lice Ijana Fleminga je pozelenilo. Izazivač se povukao, a Popov otišao zadovoljan zbog uspješno izrežirane predstave.

Kasnije, je Fleming u svojoj knjizi “Kazino Rojal” opisao doživljaj Džejmsa Bonda, gotovo identičan istinitom događaju iz portugalske kockarnice. Jednom prilikom, oficiri njemačke tajne službe odlučili su da provjere Popova pomoću “seruma istine” (sodijum tiopental), a srpski agent je prošao test!

I pored toga što je radio za Britance, uvijek je bio ponosan na svoju Jugoslaviju i srpsko porijeklo. Jednom prilikom, početkom Drugog svjetskog rata, gledao je borbe s bikovima na koridi u Madridu. U momentu kada je bik pao na koljena, jedan Španac iz publike poviče “Pao je kao Jugoslavija”. U tom momentu, Duško se okrenuo i uzvratio mu “Svinjo”! Popov je skočio i da prebije prepadnutog Španca, koji se narednih pola sata izvinjavao srpskom agentu i tako izbjegao batine.


Poznati pisac Grejem Grin je rekao: “Duško je bio najvažniji i najuspješniji agent koji je radio za Veliku Britaniju tokom Drugog svjetskog rata”.

Kada se Fleming proslavio svojim romanima, časopis “Pablišers vikli” je napisao: “Taj šarmantni, očaravajući mladi jugoslovenski plejboj koji je poslužio kao uzor Janu Flemingu da stvori lik Džemsa Bonda, bio je nevjerovatno smjeo i uspješan”.

Baš kao i filmski Džejms Bond i Popov je volio automobile. Uvijek ih je imao po dvadesetak. Poslije Drugog svjetskog rata nekoliko puta je posjetio Beograd. Prije dolaska komunista na vlast, porodica Popov je u vlasništvu imala nekoliko zgrada u centru Beograda. Duško je prije rata živio u Francuskoj ulici, dok je njegov brat Ivo, koji je diplomirao medicinu u Bolonji, imao ordinaciju u Dobračinoj ulici u Beogradu. Titov režim nije bio po volji Popova, koji je sve rijeđe dolazio u prestonicu Jugoslavije.

Nekoliko godina prije smrti, Popov je objavio autobiografsku knjigu “Špijunaža i kontrašpijunaža”, koju je CIA nekoliko puta pokušala da spriječi da se odštampa, naročito u Americi (zbog slučaja Perl Harbur). Pravi agent 007 umro je 1981. godine u Londonu.


Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog