Vijesti
Iz drugih medija (Glas Srpske) Filip Riker: SAD razočarane što BiH toliko zaostaje
"Godinama gledamo ljude koji Dejton koriste kao izgovor. Dejton nije samo okončao užasan rat i donio mir, on je obezbijedio strukturu, okvir i Ustav prema kome ova zemlja može funkcionisati - rekao je Riker i dodao da Dejtonski mirovni sporazum daje mogućnost BiH da ide naprijed", izjavio je ovo u intervjuu "Glasu Srpske" zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara Filip Riker.
On je istakao da su SAD razočarane što BiH toliko zaostaje za svojim susjedima.
"Dok su građani i javnost pokazali želju da se BiH kreće evroatlantskim procesima, lideri u ovoj zemlji su i dalje fokusirani na svoje uske, kratkoročne interese. Nadam se da će poslije ljetnih odmora lideri zauzeti konstruktivne stavove. Međunarodna zajednica ostaje i dalje potpuno angažovana da pomogne, kao što smo i drugima pomagali, i nadamo se da će BiH konstruktivno krenuti naprijed", ističe Riker.
Iskazao je i nadu se da će federalni Parlament iskoristiti preporuke eksperata koje se tiču reforme FBiH.
Riker navodi da smo vidjeli kroz nastojanja eksperata i građana kako FBiH može bolje funkcionisati i kako može biti efikasnija.
"Došlo se do 188 preporuka i nadamo se da će one biti pretočene u zakon i da će u Parlamentu FBiH biti usvojeni amandmani koji će omogućiti da upravljanje FBiH bude efikasnije. To se odnosi na sve građane BiH. Građani žele da njihovi lideri iz bilo koje etničke grupe, iz oba entiteta i na državnom nivou, rade u ime njih. Umjesto toga, lideri rade samo u korist sopstvenih agendi. Političari bi trebalo da uvaže glas naroda"
O stalnim nemogućnostima dogovora oko pitanja "Sejdić-Finci" Riker kaže da ako se stranke u RS slažu o određenom rješenju za "Sejdić-Finci" da ih pita kada će to uvesti u zakon i kada će tražiti glasanje u Parlamentu. Prema njemu tada će ljudi u ovoj ključnoj instituciji vidjeti ko i šta podržava.
"Njihove ideje su na stolu. Različiti su
načini sprovođenja ove odluke. Evropski sud za ljudska prava je jasno
rekao da Ustav BiH treba da bude izmijenjen da bi bili zadovoljeni
međunarodno priznati standardi kada se radi o ljudskim pravima. Smatram
da je potreban određen stepen kompromisa i ozbiljan rad, a to do sada
nismo vidjeli. Treba da vidimo da li političke stranke iz BiH mogu
raditi zajedno u idućem mjesecu i da do sastanka sa zvaničnicima EU 1.
oktobra vidimo da li mogu ponuditi način da se ide naprijed i sprovede
odluka u "slučaju Sejdić-Finci", poručuje Riker.