Intervju
Vilijam Montgomeri: Vladi i SNS-u prijeti rascjep
Vilijam Montgomeri, bivši ambasador SAD u Beogradu, optužuje Evropsku uniju da je Srbiju dovela pred nemoguć izbor i da Srbiji šta god da uradi predstoje politička previranja, nestabilnost, kao i podela u Vladi i u najvećoj vladajućoj stranci. Montgomeri je juče „Blicu“ dao intervju elektronskom poštom.
Mislite li da bi teške odluke o Kosovu mogle da dovedu do razdora među liderima vladajućih stanaka? Da li već vidite pukotine u njihovim odnosima?
- Zbog nedostatka razumevanja za Srbiju ili zbog neosetljivosti i ravnodušnosti, Evropska unija je Srbiju stavila pred nemoguć izbor. Ako izabere bilo koju od dve opcije - bilo da prihvati ultimatum tipa “uzmi ili ostavi“ ili da ga odbije - to će gotovo sigurno podeliti Vladu, SNS i zemlju kao celinu. To ne bi trebalo da bude način na koji se EU ponaša prema jednoj budućoj članici. Činjenica je da je datum potpuno proizvoljan i da služi samo kao sredstvo pritiska u pregovaračkoj taktici. A molim vas da ne zaboravimo da čak i ako Srbija dobije datum za početak pregovora, nema apsolutno nikakve izvesnosti da će u doglednoj budućnosti biti i pozvana da pristupi EU. Makedonija i Turska imaju taj status i obe čekaju već više od decenije. Postoje neka 34 poglavlja pregovora koja se tiču svih aspekata društva, i sva moraju da budu zatvorena pre nego što članstvo u EU postane moguće. A svako od njih će zahtevati ustupke.
Šta bi moglo da izazove raspisivanje prevremenih izbora i da li mislite da bi postizanje sporazuma s Prištinom značilo da će ova koalicija ostati na sceni?
- Kao što sam rekao, i odluka da se ultimatum prihvati i ona da se on odbije podeliće zemlju i izazvaće politička previranja i nestabilnost. To je veoma nesrećna okolnost, jer bi srpski narod trebalo ohrabriti da u procesu približavanja EU bude jedinstven, a ne podeljen.
Da li mislite da SNS i SPS mogu da potpišu bez političkih posledica da budu optuženi kao izdajnici?
- SNS i SPS će biti osuđivani i ako potpišu i ako ne potpišu, to je situacija u kojoj niko nije na dobitku i koja ide naruku samo ekstremističkim strankama.
Imajući u vidu da ste veoma bliski s predsednikom Nikolićem, koji vas je zamolio da mu budete savetnik, da li mislite da je on zaista proevropski orijentisan i da može da vodi zemlju ka integrisanju u EU?
- Uveren sam da predsednik Nikolić hoće da Srbija bude u potpunosti prihvaćena članica EU. On je, međutim, veoma principijelan čovek i neće pristati ni na šta za šta lično ne veruje da je u interesu Srbije.
Kako procenjujete ulogu premijera Dačića i potpredsednika Vlade Vučića kad je reč o pregovorima o Kosovu?
- Mislim da su bili dobar tim. Važno je da su obojica učestvovala u pregovorima, tako da imaju jasnu predstavu o onom što je tokom njih rečeno i ne može da bude stvoren utisak da je među njima bilo nesporazuma. Ovo je kritično vreme za Srbiju i vladajuća koalicija mora da bude jedinstvena u traženju puta koji vodi napred.
SAD podržavaju Tačija
Kakva je uloga SAD u ovim pregovorima o Kosovu? Svi misle da je Vašington sve vreme vukao konce iza scene.
- Na nesreću, mislim da je vlada SAD nastavila svoju dugogodišnju politiku potpune podrške vladi u Prištini. Posledica takvog pristupa je da Tači nije bio pod stvarnim pritiskom da učini značajne ustupke.
(BLIC.rs/Frontal)