Politika

Tegeltija: SDS "Birač" želi pretvoriti u političku raspravu unutar RS

BANJALUKA - Šef Koordinacionog tima za nastavak poslovanja Fabrike glinice "Birač" i ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je Srni da je za njega neočekivano da u trenutku kada Vlada preduzima odlučne korake za zaštitu imovine Srpske u toj fabrici, da zaštiti radna mjesta od neodgovornih inostranih ulagača, SDS to želi pretvoriti u političku raspravu unutar Republike.

Tegeltija je napomenuo da je SDS bio u Vladi koja je izvršila prodaju Fabrike glinice "Birač" i podsjetio da je od trenutka privatizacije te fabrike do izbora aktuelne Vlade u Srpskoj bilo šest vlada, da je SDS bio u tri, a SNSD, takođe, u tri vlade.

Govoreći o radu Vlade Srpske u kojoj je bio SDS, kada je u pitanju ova fabrika, Tegeltija je naveo da je krajem 2001. godine Fabrika glinice "Birač" prodata "Ukio grupi" za 10.250.000 KM, uz obavezu da kupac investira 56 miliona KM u naredne tri godine.

On je napomenuo da "Ukio grupa" u trenutku prodaje nije posjedovala iskustvo u proizvodnji, niti u trgovini glinicom ni zolitom, koji su osnovni proizvodi Fabrike glinice.

U isto vrijeme, naveo je Tegeltija, za kupovinu ove fabrike bila je zainteresovana jedna američka kompanija, koja se bavi proizvodnjom specijalne vrste glinice i koja je, takođe, bila u Vladi Srpske na razgovorima.

"Za zaposlene u Fabrici i većinu stručnjaka bilo je veliko iznenađenje prodaja `Ukio grupi`. Samo 15 mjeseci nakon toga, potpisivanja ugovora o prodaji, Vlada Republike Srpske koju je tada činio SDS, donosi odluku da smanji cijenu prodaje fabrike sa 10.250.000 KM na šest miliona, odnosno da otpiše obavezu kupcu za 4.250.000 KM", naveo je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, tada je donesena i odluka da se smanji obaveza investiranja sa 56 miliona KM na 11 miliona KM, ili da se dodatno otpiše obaveza kupca od 40 miliona KM.

"Ta ista vlada dala je povlaštene tarife za električnu energiju i prevoz željeznicama za Fabriku glinice. Prema tom osnovu, Republika Srpska je samo za električnu energiju platila 28 miliona KM. Sve kompanije iz Srpske morale su reprogramirati svoje obaveze i otpisati kamate prema Fabrici", dodao je Tegeltija.

On je podsjetio da je tadašnja Vlada Srpske preuzela sve kredite koje je Fabrika imala prema bankama, bez ikakvog obezbjeđenja za te kredite.

"Iz budžeta Republike, na ime duga Fabrike, uplaćeno je 3,5 miliona KM dobavljaču izvan Srpske - rudnicima Boksita Nikšić i 'BH gasu' iz Sarajeva", naveo je Tegeltija, dodajući da je sve navedeno Vlada Srpske uradila na sjednici 9. aprila 2003. godine, donošenjem zaključka.

On napominje da i tada, a i danas, mnogi postavljaju pitanje da li je Fabrika prodata "Ukio grupi" ili je data uz obilnu doplatu.

"Poslije toga, vlade Republike Srpske su pokušale na razne načine da pomognu da se održi proizvodnja u Fabrici glinice, koja je krajem 2008. godine dovedena u vrlo tešku situaciju zbog svjetske krize u proizvodnji aluminijuma", ističe Tegeltija.

Tegeltija je rekao da od svih dobronamjernih u Srpskoj očekuje da podrže sadašnje napore Vlade da se raščisti sa svim negativnostima, da se očuvaju radna mjesta i zaštite interesi Srpske u Fabrici glinice.

"Istražni organi će nastaviti sa svojim radom u Fabrici, sa obavezom da utvrde kakvih je bilo zloupotreba i procesuiraju sve odgovorne bez obzira da li su državljani Srpske ili drugih zemalja i bez obzira na period kada su to počinili", naveo je Tegeltija.

Srpska demokratska stranka /SDS/ saopštila je danas da situacija u Fabrici glinice "Birač" nije "usamljena priča", i još jednom ukazala na potrebu da se u Republici što prije donese zakon o ispitivanju porijekla imovine kako bi se "stalo u kraj daljoj pljački Srpske i njenih građana".

"Ono što se dešava sa Fabrikom glinice 'Birač' u Zvorniku samo je još jedna u nizu beskonačnih pljački Srpske, za što je najzaslužnija vlast, koja je omogućila da se prethodnih godina izvuče, iz te i njima povezanih firmi, više od jedne milijarde maraka", ističe SDS.

(Srna/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog