Politika

Stanić: Dodatnim akcizama na duvan i alkohol obezbijediti sredstva za zdravstvo

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić smatra da je nedostajući novac u zdravstvu moguće obezbijediti uštedama pri nabavci lijekova koji se izdaju na recept, te uvođenjem dodatne akcize na duvan, alkohol i autoodgovornost.

"To bi bilo, recimo, pola marke po kutiji cigareta ili dodatne naknade vozačima za osiguranje u saobraćaju i tim parama bilo bi moguće obezbijediti 70 do 100 miliona KM za zdravstvo Srpske“, pojasnio je Stanić u intervjuu Srni i naveo i da je ovakav prijedlog sa urađenim analizama već spreman, ali da je neophodno da dobije i političku podršku na nivou BiH.

Uštedama po različitim stavkama biće obezbijeđena dugoročna održivost sistema, a dodatnim sredstvima biće pokušano da se očuva dostignuti nivo prava pacijenata, ali i obezbijede dodatna poboljšanja u zdravstvenoj zaštiti za građane.

Stanić napominje da je praksa posebnih poreza na akciznu robu prisutna u evropskim zemljama, te da i Srbija ima takozvani "duvanski dinar“.

On podsjeća da su prve analize pokazale da je nabavkom lijeka "munizol“ od 40 miligrama umjesto 20 moguće uštedjeti godišnje 500 hiljada KM, te da je godišnje uštede od 900 hiljada KM moguće napraviti i kod jednog lijeka za visok pritisak.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske ističe da u narednom periodu u zdravstvu Srpske treba donijeti velike i teške odluke, kako u pogledu samog stanja pojedinačno u zdravstvenim ustanovama, tako i kada je riječ o racionalizaciji mreže zdravstvenih ustanova, pitanju nadležnosti nad upravljanjem domovima zdravlja, te višku zaposlenih.

"Održaćemo nekoliko sastanaka - kako sa predstavnicima zdravstvenih ustanova, tako i sa predstavnicima Saveza opština i gradova, ustanova socijalne zaštite, instituta, zavoda, sindikata, a tek nakon toga mogu izaći pred Vladu sa konkretnim prijedlozima“, navodi Stanić.

Kada je riječ o višku i strukturi medicinskog i nemedicinskog kadra u pojedinim zdravstvenim ustanovama, Stanić je rekao da odgovornost za takve pojave dijele svi, ali da će se pokušati naći rješenja za svakog pojedinačnog radnika koliko god to bude moguće - na primjer, preraspodjelom kadra unutar sistema zdravstvene zaštite.

"Za Sokolac, konkretno, gledaćemo da bar dio ljudi koji su višak u Domu zdravlja zbrinemo u Zavod za forenzičku medicinu, koji će tamo biti otvoren“, rekao je Stanić.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Srpske naglašava da različita poboljšanja - kako zdravstvene zaštite, tako i zdravlja stanovništva ne koštaju ništa.

Podsjećajući da su najveći faktori rizika za nastanak kardiovaskularnih, pa čak i kancerogenih oboljenja - nedostatak fizičke aktivnosti, gojaznost, pušenje, visok krvni pritisak i visina šećera u krvi, te alkoholizam - Stanić je rekao da o tome može da vodi računa svaki pojedinac, a da to sistem ne košta gotovo ništa.

"Sa novim direktorom Instituta za javno zdravstvo pokušaću da, i bez sredstava ili preraspodjelom vlastitih sredstava, još u vrtićima i osnovnim školama, pokrenemo projekte edukacije za djecu o značaju zdravlja i načinima njegovog očuvanja“, navodi Stanić za Srnu.

Prema njegovim riječima, ovakve preventivne programe zdravstvene zaštite, ali i nabavku različite opreme, moguće je finansirati i putem različitih programa Svjetske zdravstvene organizacije, odnosno Global fonda i drugih stranih izvora.

Tomaš:  Tri prijedloga rješenja

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske do kraja ove sedmice dostaviće Vladi Srpske i resornom ministarstvu prijedlog seta mjera za stabilizaciju finansijske situacije u zdravstvu.Vršilac dužnosti direktora Fonda Darko Tomaš potvrdio je Srni da se prijedlozi kreću u tri pravca.

"Prvi set mjera odnosi se na racionalizaciju troškova u Fondu, dok je drugi usmjeren ka racionalizaciji troškova u zdravstvenom sistemu, a to se, prije svega, odnosi na uspostavljanje veće kontrole troškova u bolnicama i domovima zdravlja. Treći set mjera odnosi se na uvođenje dodatnih izvora finansiranja", istakao je Tomaš.

On se osvrnuo i na Analizu o problemima održivog finansiranja koju je Fond pripremio prošle godine i koja je dostavljena Vladi Srpske, ističući da su prijedlozi iz te analize, kao i sugestije koje je dobio od premijera Srpske Željke Cvijanović, osnov mjera koje će biti dostavljene Vladi i Ministarstvu zdravlja.

"Set mjera za stabilizovanje zdravstvenog sistema podrazumijeva i jednu finansijsku injekciju koja će kratkoročno stabilizovati postojeće stanje, kako bi sistem mogao nesmetano da funkcioniše, dok većina mjera ima dugoročan karakter i trebalo bi da Fondu obezbijede dodatne prihode iz novih izvora", rekao je Tomaš. 

(Srna/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog