Vijesti
Lična karta sa navedenom krvnom grupom iznosi 86KM
BANJALUKA - Troškovi bh. građana koji žele da im u biometrijsku ličnu kartu bude upisana i krvna grupa dostižu i do 86 maraka.
Kako bi vam oznaka A, B, AB ili 0 bila navedena u najvažniji identifikacioni dokument, potrebno je da MUP-u priložite i potvrdu o krvnoj grupi, koju dobijate u službama za transfuziju, a koja košta i do 68 KM.
Tom iznosu treba da se doda i 18 KM, koliko košta nova lična karta, što znači da je ceh ukupno "težak" do 85,80 maraka.
Srećom, vaš je izbor hoće li krvna grupa biti upisana u ličnu kartu, što znači da veliki trošak možete da izbjegnete, ali je bilo i onih koji su željeli i taj podatak u dokumentu, te su ostali neprijatno iznenađeni. Naime, morali su da plate punu cijenu izdavanja potvrde.
"Izdavanja uvjerenja o krvnoj grupi za potrebe građana ne spada u obavezno zdravstveno osiguranje, odnosno FZO RS ne pokriva te troškove", pojašnjava Darija Filipović, portparol Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
Inače, ovih dana vlada pometnja u nekim službama za transfuziju, jer ih, tvrde, niko nije obavijestio o detaljima u vezi sa izdavanjem potvrda.
"Mi izdajemo tu potvrdu, ali kada ljudi čuju koliko treba da se plati, to im je skupo. Naime, cijena u Banjaluci iznosi 67,80 maraka, i niko se nije odlučio da toliko plati. Jedino dobrovoljnim davaocima krvi ne naplaćujemo", naglašavaju u Zavodu za transfuzijsku medicinu RS.
Ukoliko žele da dobiju potvrdu o krvnoj grupi, koju bi upisali u ličnu kartu, Semberci će, takođe, morati da "masno" plate.
"Za tu potvrdu plaća se puna cijena i ona iznosi 67 maraka, s tim što je besplatna za dobrovoljne davaoce krvi", kazali su u bijeljinskoj bolnici.
Bišćani, međutim, još ne mogu da dobiju spomenutu potvrdu, ali bi sve trebalo da bude jasnije uskoro.
"Za koji dan ćemo početi sa izdavanjem potvrda o krvnim grupama i one će koštati 50 maraka. Fond te troškove ne priznaje, što znači da je cijena tolika i za osiguranike. Međutim, ako neko ima odranije nalaz o krvnoj grupi, koji je urađen kod nas, moći će da izvrši prepis, i to će koštati deset maraka", ističe Tarik Zejčirović, načelnik Službe za transfuziju krvi Kantonalne bolnice "Dr Irfan Ljubijankić" Bihać.
U Agenciji za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) kažu da je uputstvo o načinu unosa podataka o krvnoj grupi u ličnu kartu donijelo Ministarstvo civilnih poslova BiH. U tom dokumetnu navedeno je da podatak o krvnoj grupi u ličnu kartu unose MUP-ovi.
Mirna Šoja, portparol MUP-a RS, ističe da do sada nisu zabilježeni problemi prilikom upisa krvne grupe u ličnu kartu.
"Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS dostavilo nam je spisak zdravstvenih ustanova čija uvjerenja se priznaju za upis krvne grupe za ličnu kartu", kaže Šoja.
Nama je u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS potvrđeno da je Zavod za transfuzijsku medicinu na teritoriji RS ovlaštena ustanova za izdavanje rezultata krvne grupe.
"U okviru Zavoda postoje organizacione jedinice na cijeloj teritoriji RS koje su ovlaštene za obavljanje konkretne djelatnosti, a to su Banjaluka, Doboj, Bijeljina, Gradiška, Prijedor, Foča, Trebinje, Zvornik, Kasindo i Nevesinje", kažu u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS.
Lokacije su poznate i jedino vam treba novac ako želite da vam u novoj ličnoj karti, čije je izdavanje počelo početkom marta, stoji i krvna grupa, ali će, po svemu sudeći, zbog paprenog cjenovnika, želju mnogi da izgube.
Suvišan podatak
Ljekari s kojim smo juče razgovarali u neformalnom razgovoru su nam ispričali da upisana krvna grupa u ličnoj karti sa medicinskog aspekta predstavlja "suvišan podatak".
"Nijedan doktor neće dati krv pacijentu nakon što pogleda u ličnu kartu u kojoj je navedena krvna grupa. Uvijek će savjesni ljekari ponovo da ustanove krvnu grupu pacijenta", pojašnjavaju doktori.
(Nezavisne novine/Frontal)