On kaže i da je u toku prošle godine u ovaj proces uloženo oko 11,6 miliona maraka, dok u ovoj godini RS očekuje investiranje dodatnih oko 26 miliona.
- Možemo reći da projekat ide planiranom dinamikom, o čemu su predstavnici institucija i lokalnih zajednica informisani na prezentaciji održanoj u Vladi Republike Srpske krajem septembra 2012. godine - pojašnjava ministar.
Prema riječima Kovačevića, za Republiku Srpsku je veoma značajno prisustvo ruskih investitora kako u elektroenergetskom sektoru, tako i u sektoru nafte i gasa.
- Podsjetićemo na uspješnu privatizaciju preduzeća iz oblasti naftne industrije od strane „Njeftegazinkora“, te projekat istraživanja nafte i gasa u kojima učestvuje i „Gasprom“, putem Naftne industrije Srbije. Tu je svakako i TE „Ugljevik 3“ koju će graditi ruska kompanija „Komsar enerdži“. Cjelokupan razvoj gasnog sektora, takođe, vezan je za priključak na magistralni gasovod „Južni tok“ - navodi ministar i dodaje da pored ruskih investitora u Republiku Srpsku su podjednako dobro došli i američki, evropski i svi ostali investitori.
Od realizacije projekta vezanog za naftu u Vladi RS očekuju mnogo.
- Prije svega, obezbijediće se energetska sigurnost i stabilnost. Promijeniće se geostrateški položaj Republike Srpske u pozitivnom smislu. Povećaće se punjenja budžeta Republike Srpske i fondova. Istraživanja i eksploatacija nafte i gasa uticaće na povećanje broja zaposlenih i potražnju za kadrovima iz oblasti rudarstva i naftne geologije, ali i drugih pratećih struka. Realizacija projekta uticaće i na razvoj infrastrukture i razvojne planove lokalnih zajednica u kojima će se odvijati konkretne aktivnosti - poručio je ministar Kovačević.
Prošle godine su u okviru istraživanja sprovedena regionalna geofizička ispitivanja na teritorijama opština Novi Grad, Kozarska Dubica, Kostajnica, Prijedor, Oštra Luka, Banjaluka, Čelinac, Laktaši, Doboj, Prnjavor, Lopare, Ugljevik, Bijeljina i Zvornik.
NOVA RADNA MJESTA
Projekat istraživanja i eksploatacije nafte i gasa je zvanično započeo u RS još 26. septembra 2011. godine kada je potpisan koncesioni ugovor sa ruskim partnerima na period od 28 godina. Ovim ugovorom je predviđena investicija oko 345 miliona maraka i otvaranje oko 500 novih radnih mjesta u procesu eksploatacije. Početak eksploatacije je u roku od dvije godine od zaključenja ugovora na onim bušotinama, na kojima je ranije vršeno istraživanje.
(Novosti/Frontal)