Republika Srpska

Hrvatske hidroelektrane duguju Trebinju milione?

TREBINjE - Čelni ljudi Trebinja pokrenuli su inicijativu da se izmijeni visina naknade za potopljeno zemljište, koja je u RS 0,5, a u Federaciji BiH fening po kilovat-času proizvedene električne energije.

Istovremeno se od "Elektroprivrede RS" traži da reguliše odnose sa Hidroelektranama Čapljina i Dubrovnik, jer "njihovim neplaćanjem naknada za korišćenje voda Trebišnjice, Trebinje je oštećeno za desetine ili čak stotine miliona maraka".

Istovremeno, povodom početka pregovora o izgradnji HE "Dubrovnik 2", insistira se da u njima učestvuju i predstavnici grada Trebinja.

Direktor "Hidroelektrana na Trebišnjici" Marko Mitrović tvrdi da je preduzeće na čijem je čelu - u proteklom periodu realizovalo više projekata bitnih za opštinu Trebinje, a u iznosu većem od deset miliona maraka. Značajno su, veli, pomagale i razvoj ostalih istočnohercegovačkih mjesta. - Netačne su tvrdnje gradonačelnika Vučurevića da HET bojkotuje i blokira Trebinje i regiju i da je saradnja spuštena na najniži nivo u odnosu na sedamdesete i devedesete godine - bio je kategoričan Mitrović na konferenciji za novinare.

- Razgovori bez nas su jasna poruka da Elektroprivreda i HET ne žele saradnju, odnosno da žele da sprovedu svoj postupak. Mi ćemo, ukoliko se saradnja ne uspostavi, o mogućoj gradnji HE "Dubrovnik 2" raspisati referendum, da zaštitimo interese građana istočne Hercegovine. Kako jednom narodu oduzeti najveći ekonomski resurs kao što je voda u Hercegovini? Trebišnjica je najrentabilniji sistem u Evropi, jer ista voda proizvodi struju u više hidroelektrana. Kad vam pripada takav sistem, onda je sigurno da postoje interesi nekih lobija da njime ovladaju. Ako to dozvolimo, zapečatili smo i interese Trebinja i istočne Hercegovine - kategoričan je Slavko Vučurević, gradonačelnik Trebinja.

Po njemu, "Elektroprivreda RS treba da se ozbiljno zamisli oko investiranja u Trebinje, gdje joj je i sjedište."

- Posebno treba da se zamisle "Hidroelektrane na Trebišnjici" čije finansiranje u Trebinje je svedeno na minimum. Branislava Miletić, generalni direktor EP RS se saglasila da je pravi trenutak za izmjenu zakona koji reguliše naknade za potopljeno zemljište i da počnu pregovori oko definisanja odnosa sa Čapljinom i Dubrovnikom. Opravdanja da ćemo sa zahtjevima za promjenu pomenutog zakona prouzrokovati poskupljenje električne energije nemaju nikakva uporišta. Tražimo da se naša inicijativa sprovede, da se jednom prekine krađa struje u zapadnim dijelovima Srpske i da više novca od proizvedene struje ulazi u Trebinje i istočnu Hercegovinu - dodao je Vučurević.

(Novosti/Frotnal) 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog