Republika Srpska

Slabi opštinski prihodi od poreza na nepokretnost

BANJALUKA - Iako su opštine i gradovi u RS tokom 2012. godine po osnovu poreza na nepokretnosti planirale prikupiti milionske iznose, to im nije pošlo za rukom, pa su tako u prosjeku po ovom osnovu ubrali tek oko 30 odsto planiranih sredstava.

Podsjećamo, Zakon o porezu na nepokretnosti stupio je na snagu 1. januara prošle godine i podrazumijeva oporezivanje nekretnina, poljoprivrednog zemljišta i objekata. Porez je prikupljala Poreska uprava RS, a na osnovu procjene nekretnine na koju se zaračunavala poreska stopa koja se, zavisno od opštine do opštine, kretala od 0,05 do 0,5 odsto.

Na osnovu ovog zakona grad Banjaluka planirao je prikupiti osam miliona KM, ali su na kraju uspjeli sakupiti tek nešto više od dva miliona, odnosno manje od 30 odsto.

"Prema podacima Poreske uprave RS, imali smo mogućnost planiranja od 12 miliona KM. Planirali smo osam, a prikupili nešto više od dva miliona. Potrudićemo se da se porez prikuplja na organizovanijem osnovu i mislim da Poreska uprava RS sa postojećim zakonom može da uključi i lokalne zajednice, jer one imaju daleko veći i snažniji interes da ti prihodi budu prikupljeni", rekao je Slobodan Gavranović, gradonačelnik Banjaluke.

Većina načelnika opština i gradonačelnika nije zadovoljna onim što su prikupili ističući da najveću krivicu za to snosi Poreska uprava RS, koja je vodila čitav proces.

"Nismo zadovoljni i o tome se mora voditi više računa, pogotovo opštine. Poreskoj upravi RS to nije na listi prioriteta, jer radi se o izvornim prihodima opština, a oni su više fokusirani na neke druge stvari", rekao je Mićo Mićić, gradonačelnik Bijeljine i potpredsjednik Saveza opština i gradova RS.

Mićić ističe da je Bijeljina na osnovu Zakona o porezu na nepokretnosti prikupila najviše u odnosu na ono što su planirali pa je tako od planiranih 2,8 miliona KM po tom osnovu prikupljeno oko 1,8 miliona KM.

"Ove godine očekujemo više prihoda, jer u prošloj godini bilo je dosta grešaka, ljudi su se žalili, vraćali Poreskoj upravi i bilo je mnogo propusta", kazao je Mićić.

I u opštini Gradiška govore da nisu zadovoljni sredstvima koja su prikupili na osnovu Zakona o nepokretnosti, jer su od planiranih 1.600.000 KM prikupili tek oko 600.000 KM.

"Puno rješenja nije uručeno poreskim obveznicima, smanjili smo stopu poreza sa 0,25, koliko je bila u 2012. godini, na 0,15 odsto, koliko će biti ove godine, imajući u vidu ukupno stanje u društvu", rekao je Zoran Latinović, predsjednik opštine Gradiška, dodajući da u prikupljanje poreza treba uključiti ili opštine ili proširiti kapacitete Poreske uprave RS.

U Poreskoj upravi RS ističu da još ne mogu govoriti o prikupljanju sredstava na osnovu Zakona o porezu na nepokretnosti, jer još nije urađen konačan račun za prošlu godinu.

Građanima koji nisu izmirili svoje poreske obaveze u prošloj godini po ovom osnovu biće zaračunata kamata, a ukoliko se u 2013. ne plati porez iz 2012. godine, biće pokrenuta i prinudna naplata koju će vršiti Poreska uprava RS.

(Nezavisne/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog