Republika Srpska

Privrednici sumnjaju u ekonomski rast

BANJALUKA - Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS, izrazio je sumnju u mogućnost ostvarenja utvrđenih ciljeva Ekonomske politike RS za 2013, prije svega o privrednom rastu, zbog neuvrštavanja više značajnih mjera koje je predlagala poslovna zajednica.

Đurić je na novogodišnjem prijemu za novinare kazao da će poslovna zajednica u idućoj godini insistirati kod Vlade RS na dosljednom i blagovremenom sprovođenju usvojenih mjera.

"Poslovna zajednica će nastojati uticati da se usvojene mjere sprovode, insistirajući pritom i na onom što se nije našlo u dokumentu Ekonomske politike RS za 2013, a odnosi se na reformu javne administracije u cilju povećanja njene efikasnosti za stvaranje uslova za povećanje zainteresovanosti bavljenja privrednom aktivnošću. Bez podrške realnom sektoru i stvaranju nove vrijednosti neće biti privrednog rasta niti povećanja broja zaposlenih, pa čak ni očuvanja sadašnjeg nivoa zaposlenosti", smatra Đurić.

Osnovni ciljevi Ekonomske politike RS za 2013. godinu, koju je na prijedlog Vlade RS usvojila Narodna skupština, su privredni rast od 0,8 odsto, očuvanje radnih mjesta, fiskalna stabilnost, socijalna održivost, unapređenje poslovnog ambijenta radi povećanja konkurentnosti domaće privrede i smanjenje negativnih efekata ulaska Hrvatske u EU.

U Privrednoj komori RS ukazali su da su proteklu godinu obilježili negativni makroekonomski pokazatelji, od pada industrijske proizvodnje u prvih 11 mjeseci od 4,5 odsto, pada zaposlenosti u privredi od 1,6 odsto, te povećanja spoljnotrgovinskog deficita koji je za 10 mjeseci dostigao 1,85 milijardi KM.

Ocjenjuju da se postojeće recesijsko stanje, uprkos udaru svjetske ekonomske krize, moglo ublažiti da su vlasti dosljedno radile na uklanjanju poslovnih barijera i ukidanju brojnih parafiskalnih opterećenja.

Privrednici, takođe, ukazuju na neusklađenost obrazovne politike u školama s potrebama tržišta rada, navodeći da, uprkos armiji nezaposlenih, preduzećima nedostaju brojni profili stručnih radnika. Ističu neophodnim i zakonsko propisivanje sankcija za službenike javne uprave za nečinjenje i probijanje rokova rješavanja podnesenih zahtjeva, kao i zakonsko propisivanje rokova plaćanja, navodeći da su mnoga zdrava preduzeća zbog kašnjenja u naplati potraživanja zapala u probleme s likvidnošću, što je dovelo do raskidanja poslovnih ugovora i odlaska kadrova.

"Mi u RS ne možemo uticati na tokove svjetske ekonomske krize, ali se ne smijemo ni prepustiti po sistemu 'biće kako bude i kad bude', već se okrenuti rješavanju vlastitih problema i prestati se porediti sa lošijima od nas", naglasio je Đurić.

(Nezavisne/Frontal)

*Borko Đurić nedavno je dao intervju za Frontal koji možete pročitati u kategoriji Intervjui

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog