Republika Srpska

U penziju ne može 30.000 radnika

BANJALUKA - Više od 30.000 stanovnika Republike Srpske zbog neredovno uplaćivanih doprinosa koji su stvorili rupe u njihovom radnom stažu ne može da ode u penziju, ali za to još niko nije odgovarao.

U pitanju su radnici, koji su ostajali bez posla u preduzećima koja su tokom privatizacije ili likvidacije otišla u stečaj, ali i oni koji su zbog neodgovornosti poslodavaca onemogućeni da odu u penziju.

Preduzeća Fondu PIO za doprinose duguju više od 271 milion maraka, bez kamata, zbog čega mnogi radnici ne mogu da se penzionišu, a to je jedan od razloga i zašto godinama nije bilo povećanja penzija.

Među onima koji duguju Fondu PIO RS za doprinose nalazi se ogroman broj bivših uspješnih državnih preduzeća i velikih sistema koji su propali ili su u postupku stečaja i likvidacije.

Koliko dugovanja rapidno rastu, najbolje pokazuje podatak za zdravstvene ustanove u RS, koje su za neuplaćene doprinose Fondu PIO u avgustu ove godine bile dužne 13,4 miliona maraka, dok je taj dug 31. oktobra iznosio 17,3 miliona maraka.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da niko od poslodavaca nije odgovarao, iako svjesno i namjerno nije uplaćivao doprinose, odnosno isplaćivao plate radnicima.

- Neki radnici su pokretali sudske sporove zbog neuplaćenih doprinosa ili plata. Presude su uglavnom bile u njihovu korist, ali se ipak veliki broj ne odlučuje na taj korak zbog straha - istakla je Mišićeva i dodala da je upravo iz tog razloga pokrenuta inicijativa za izmjenu Krivičnog zakona RS, kako bi poslodavci koji svjesno i namjerno ne isplaćuju plate i ne uplaćuju doprinose krivično odgovarali.

Generalni sekretar Saveza sindikata RS Velka Odžaković rekla je da je više od 30.000 radnika onemogućeno da ode u penziju, jer je dozvoljeno da bez adekvatne kontrole, poslodavci rade šta žele.

- Ogromni dugovi za doprinose ostali su nenaplativi najviše zbog manjka kontrola u ovoj oblasti. Pitanje je kako će se to uopšte izmiriti - rekla je Odžakovićeva.

Dodala je da putem fonda za socijalno zbrinjavanje može biti zbrinut dio radnika.

- Radnike koji zbog neuplaćenih doprinosa ne mogu da ostvare pravo na penziju upućujemo u program fonda za socijalno zbrinjavanje, kako bi na taj način nadoknadili ono što naši kontrolni organi nisu uspjeli da riješe - istakla je Odžakovićeva.

Direktor Fonda PIO RS Mladen Milić rekao je “Glasu Srpske” da je Vlada RS kroz program socijalnog zbrinjavanja za 2012. godinu izdvojila deset miliona maraka za povezivanje staža radnicima čiji poslodavci nisu na vrijeme uplaćivali doprinose.

- Za iduću godinu Vlada je planirala 13 miliona maraka za povezivanje staža radnicima, od čega će Fondu PIO pripasti oko 11,7 miliona maraka, a preostali iznos Zavodu za zapošljavanje - kazao je Milić.

Naglasio je da je evidentno da ovaj iznos neće biti dovoljan za sve radnike koji su se našli u “procjepu” zbog neuplaćivanja doprinosa.

- Ipak, to će svakako smanjiti broj onih koji ispunjavaju uslove za penziju, a to pravo nisu mogli ostvariti zbog neuplaćivanja doprinosa - rekao je Milić.

Zahtjevi

Prema podacima Fonda PIO RS svake godine oko 18.000 stanovnika preda zahtjev za penzionisanje.

- Ove godine smo zaprimili 18.548 zahtjeva za penziju. Oko 35 odsto zahtjeva za penzionisanje bude riješeno u roku od šest mjeseci. Međutim, ima i onih koji se rješavaju duže, kojih je oko tri odsto, što se uglavnom odnosi na složenije zahtjeve, nekompletirane ili one gdje je staž osiguranja ostvaren u više država zbog čega postupak potvrđivanja staža traje prilično dugo - kažu u Fondu.

Glas Srpske/Frontal

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog