Republika Srpska
На ФИПУ бачено 20 милиона КМ
БИЈЕЉИНА- Агенција за унапређење страних инвестиција БиХ (Фипа) за 12 година постојања потрошила је више од 20 милиона КМ из буџета, а за то вријеме није успјела да привуче ниједног озбиљнијег инвеститора.
Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић покренула је иницијативу за укидање Фипе, истакавши да та агенција није оправдала постојање, јер није привукла инвеститоре, а ради према стратегији која је истекла још 2007. године, пише "Прес РС".
Мајкићева је предложила да агенција буде распуштена или размјештена у оквиру неке институције у којој би радила као одјељење, чиме би се обезбиједиле уштеде у буџету и не би се угрожавале неопходне агенције као што су Агенција за истраге и зштиту БиХ /Сипа/ и Гранична полиција.
Посљедњих година за Фипу је издвајано чак 3,5 милиона КМ. Највећи дио буџетских средстава намијењених за функционисање агенције буде потрошен за изнајмљивање луксузних просторија, плате 26 запослених и деветочлани Управни одбор. Само накнаде за чланове Управног одбора, који се у просјеку састане два пута годишње, сваке године буде потрошено више од 50.000 КМ, што значи да је сваки члан за неколико сати зарадио по 5.500 КМ или 2.500 по сједници.
За годишњи закуп канцеларија у ''Авазовом'' торњу у Сарајеву издваја се 240.000 КМ, а осим тога Фипа плаћа кирију и за просторије у Бањауци и Мостару гдје се налазе сједишта регионалних канцеларија. На крају, за подстицаје инвеститорима остане само два милиона КМ, која прошле године нису ни дијелили, јер је буџет институција БиХ био на привременом финансирању.
Учинaк Фипе за све ове године сведен је на емитовање промотивног спота о БиХ на Си-Ен-Ен-у, који је ову услугу наплатио 200.000 КМ.
Бивши предсједник Спољнотрговинске коморе БиХ Петар Милановић рекао је да Фипа није испунила основни задатак, наводећи као проблем непостојање стратегије за привлачење инвеститора.
Директорка Фипе Јелица Грујић одбацила је критике и предложила да умјесто укидања Агенције буду отклоњене постојеће баријере у привредном и политичком амбијенту БиХ.
"БиХ је по лакоћи пословања и конкурентности најлошије рангирана у региону. Кредитни рејтинг у прошлој години снижен је два пута. Према перцепцији корупције, уз раме смо са Либеријом и Замбијом, док смо према економским слободама уз земље попут Кеније, Камбоџе и Никарагве...Тако нас виде у свијету", рекла је Грујићева.
(Срна/Фротнал)