Republika Srpska

Радницима Житопромета сточна храна умјесто плате

ПРИЈЕДОР - Радници приједорског Житопромета, некадашњег привредног гиганта у млинско-пекарској индустрији, излаз и тешке ситуације виде једино у покретању стечаја, пишу Независне новине.


О тешком стању свједоче радници који још долазе на посао. Тврде да су протестима покушавали да ријеше своје проблеме, али им ни најављени штрајк глађу није много помогао. Кажу да су огорчени те да годинама умјесто плате добију само вреће брашна.

"Прошлог мјесеца добили смо само двије вреће брашна и шеснаест врећа сточног брашна. Но, ни то не можемо да продамо како бисмо бар на неколико дана прехранили наше породице", тврде радници "Житопромета", који нису жељели да им се имена помињу у јавности.

Кажу да једва чекају да се оконча њихова агонија, јер овако долазе на посао, а немају ништа.

Милорад Радић, већински власник, каже за Независне да су због финанцијске дубиозе сви "Житопрометови" рачуни блокирани већ шест година и то од стране Пореске управе, која је и предложила стечај.

"На рочишту у Привредном суду у Бањалуци ће, вјероватно, бити одлучено да се покрене стечај. Разлог лошег финанијског стања су раније обавезе које је 'Житопромет' створио према фондовима, а које су износиле више милиона марака 2001. године", прича Радић.

Наводи да им на руку нису ишле ни тадашње законске регулативе, јер су морали да измирују енормно високе камате на обавезе, те и то што нису могли да обезбиједе тржиште за пласман производа.

"'Житопромет' је некад био гигант у овој бранши, а сада свака улица има пекару", појашњава Радић.

Он наводи да тренутно у овом предузећу ради око 30 радника. У вријеме "Житопрометове" приватизације 2004. године било их је 157. Њих шездесетак је тада проглашено технолошким вишком, док су неки отишли у пензију. Плате и доприноси радницима се не уплаћују више од пет година.

"Плате су исплаћиване у брашну, па чак и то у умањеном износу. Тешко је рећи шта је право рјешење, стечај или потпуна ликвидација „Житопромета", наводи Радић.

Мирко Марчета, предстечајни управник у "Житопромету", дао је мишљење да постоје услови за покретање стечаја.

Приједлог за стечај покренула је Пореска управа РС, Подручни центар Приједор, за дуговање од око два милиона марака.

Он сматра да би рјешење за "Житопромет" био добар стратешки партнер који би наставио производњу.

Он подсјећа да "Житопрометова" дуговања по разним основама износе око 6,7 милиона марака, док се укупна имовина овог некадашњег гиганта процјењује на око девет милиона КМ.

Како се сазнаје, Окружни привредни суд у Бањалуци требало би да 29. овог мјесеца одлучи о даљој судбини "Житопромета" и након анализе тешког стања покрене стечајни поступак.

У "Житопромету" тренутно је 30 запослених од пријератних преко 600 радника, који су хљебом и осталим млинско-пекарским производима снабдијевали тржиште Босанске Крајине, али и дио хрватског тржишта, те Макарску и Сплит.

(Независне/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog