Republika Srpska
Скупља храна, становање, превоз…
БАЊАЛУКА - Синдикална потрошачка корпа у јануару ове године грађане РС коштала је 1.820 КМ, што је за 38 марака више него лани, а за чак 140 марака је скупља него 2010. године, па је за намирење свих потреба домаћинства потребно више од двије просјечне плате.
Према рачуници Савеза синдиката РС, првог мјесеца текуће године скупљи су прехрана, становање и комуналне услуге, текуће одржавање домаћинства и превоз.
Управо ови подаци увјерљиво осликавају стање у којем потрошачи у РС дочекују 15. март, Међународни дан права потрошача.
Ипак, ако је за утјеху, у јануару ове године, у односу на протекле двије, мање смо издвајали за одјећу и обућу, те хигијену и његу здравља.
“У највећем броју случајева поскупљења основних животних намирница су неконтролисана и неоправдана. У односу на 2010. годину поједини производи поскупјели су за 60 одсто, као и поједине услуге”, казала је Божана Радошевић, стручни сарадник за економске послове Савеза синдиката РС. Према њеним ријечима, енормни раст цијена десио се почетком 2010. године, али је евидентно да свакодневно постоји “тихо” поскупљење појединих производа и услуга, што опет утиче на повећање укупних трошкова. Навела је да је синдикална потрошачка корпа у јануару ове године у односу на јануар претходне године већа за око 2,5 одсто.
Драгован Петровић, секретар Покрета потрошача РС, рекао је да су цијене прехрамбених производа барометар стандарда грађана.
“Стандард наших грађана посљедњих година је имао благи пад, поготово у оних који раде у прерађивачкој индустрији, али не драстичан”, рекао је Петровић и додао да је тим радницима 2005. године за намирење свих потреба четворочлане породице било потребно више од 2,5, а сада три плате.
Кад говоримо с аспекта заштите потрошача, казао је Петровић, дошло је до напретка, али је њихов положај с аспекта цијена лошији.
“До краја маја очекујемо да ће цијене производа и услуга стагнирати или благо расти. Тек ће сезонско воће и поврће, када дође на трпезе, оборити укупне трошкове потрошача”, рекао је Петровић и додао да су у сиромашној земљи попут БиХ у укупној потрошњи доминантне цијене прехране.
Милан Козић, представник Удружења “Потрошач” из Градишке, рекао је да су потрошачи у РС, у односу на прошлу годину, у доста лошијем положају.
“Поскупљења су стална, све више је незапослених, пензије су мање, тако да можемо рећи да су потрошачи у све горем положају”, рекао је Козић и додао да поскупљења горива, којима су потрошачи посебно изложени, диктирају поскупљења свега осталог и тиме угрожавају потрошаче.
Са друге стране, велики и мали трговци, судећи према изјавама, доносе добре вијести за грађане јер тврде да поскупљења хране на њиховим полицама неће бити.
Богдан Марјановић, предсједник Асоцијације самосталних трговаца регије Бањалука, истакао је да до тога неће доћи упркос константном поскупљењу горива.
“Чињеница је да је гориво скупље, да су већи рачуни за комуналије и струју, али ти трошкови не утичу много на цијену производа. У калкулацији они су незнатни у односу на увозничке и добављачке цијене”, рекао је он. Да нових поскупљења хране неће бити потврдила је и Дијана Миланковић-Кустурић, ПР менаџер “Делез групе” за БиХ, додавши да у тржним центрима “Темпо” и “Макси” нису планирана поскупљења.
Обиљежавање
Свјетски дан права потрошача први пут је обиљежен 15. марта 1983. године и од тада се користи као важна прилика за покретање различитих кампања. Тако је на 25. годишњицу, 2008. године, покренута кампања “Генерација нездраве хране”.
Иначе, Свјетски дан права потрошача је и прослава солидарности унутар Међународног покрета потрошача, који има задатак промовисати основна права свих потрошача, захтијевати поштовање и заштиту тих права, те протестовање против злоупотребе тржишта.
(Независне новине/Фронтал)