Republika Srpska

Убрзане активности на прелажењу са течно-гасног на чврсто гориво

ЗВОРНИК - Предузеће „Енерголинија“ из Зворника интензивирало је активности на великој инвестицији, вриједној 25 милиона конвертибилних марака, на пројекту преласка са течно-гасног на чврсто гориво.Предвиђено је да радови трају око шест мјесеци и захтјевају озбиљну реконструкцију котлова.


На овом пројекту почело се радити прије двије, а нарочито активно од краја 2011. године.У минулом периоду добијена је еколошка дозвола и одобрење за градњу, затим плаћена је грађевинска дозвола општини Зворник, демонтиран дио котла, завршени уговори са многим извођачима радова и добављачима савремене опреме аутоматике.

Руководилац Тима за реализацију овог пројекта, дипломирани инжењер Миленко Недић, каже да је „пројекат у доста доброј кондицији“, односно да се увелико интензивирају активности. Познате су све нијансе, од пројектне документације, потребне опреме, до завршетка уговора са скоро свим извођачима радова и другим учесницима на овом пројекту.

-Веома је битно да се један од најважнијих сегмената, израда пројектне документације од стране руског партнера, одвија по предвиђеном графику, тако да у том дијелу посла нећемо имати проблема у наредном периоду – наглашава Недић.

По плану теку и активности на изради неопходних дијелова у Сибирској машинској корпорацији „Сибенергомаш“ из Русије.

Недић истиче да је завршен избор извођача за најсложенији дио посла, цијевног система котла, као и извођача за израду и монтажу металоконструкције.

-Постоји велико разумијевање пословних партнера, који су пристали да планиране авансе из фебруара и марта, пролонгирају за април када се очекује да ће бити оперативна кредитна средства.

Славко Батинић, технички директор предузећа „Енерголинија“, каже да су послови на реализацији пројекта максимално интензивирани. Брзина и квалитет радова на демонтажи дају наду да ће и сви други послови на овом пројекти бити обављени квалитетно и на вријеме.

- Уговорени су и већ започети радови на изградњи складишта угља, допреме и дозирање угља у котао. Такође, уговорена је испорука опреме за допрему угља, те опрема аутоматике, цијеви, арматура и машински радови на котлу, као и израда опреме за отпрему шљаке и пепела за пречишћавање димних гасова, те опрема за припрему горива и ваздуха за сагоријевање.Упоредо са радовима које обављају друга предузећа, у току је и стручна обука и оспособљавање радника за вршење послова на новом, реконструисаном постројењу – наглашава Батинић.

Руководилац Тима за реализацију пројекта Миленко Недић додаје да се властитим снагама активно ради и на изради дијелова тзв „нестандарне опреме“ и да се у том сегменту остварују веома добри резултати. У року од три мјесеца треба да се изради око 250 тона ове опреме.

На овој великој и значајној инвестицији углавном ће бити ангажоване фирме с домаћих простора и окружења. На извођењу припремних радова на пројекту замјене течног са чврстим горивом, већ од децембра прошле године ангажовано је око 50 радника „Механике“, предузећа из Групације „Бирач“. Ових дана „Механика“ је запослила још 30 нових радника, који су укључени на пословима овог пројекта.

Пројекат преласка са течно-гасног на чврсто гориво представља велики корак и за Групацију „Бирач“. Према извршеним процјенама и анализама, ефекти замјене енергената за производњу глинице и зеолита су изузетно значајни. Производна цијена била би смањена од 15 до 18 процената.

-Реализацијом овог пројекта обезбиједила би се већа конкурентност производа и значајно поправила наша тржишна позиција – каже Виргинијус Вајега, генерални диектор Фабрике глинице „Бирач“.

Овај пројекат имаће и значајне бенефите за домаћу привреду. Преласком на угаљ, његова годишња потрошња би износила додатних 200.000 тона, што представља значајно ангажовање рудника и транспортних предузећа(4.500 додатних вагона за превоз жељезницом).

(Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog