Republika Srpska

Посао чека 11 магистара и један доктор наука

БАЊАЛУКА - Да образовање није гаранција запослења потврђују подаци Завода за запошљавање Републике Српске у Бањалуци, гдје је крајем фебруара евидентирано 2.238 лица са високом стручном спремом, од чега 26 оних са титулом мастер, 11 магистара и један доктор наука.


У граду на Врбасу високообразоване жене су у већем броју незапослене него што је то случај са мушкарцима, јер од укупног броја незапослених, жена је 1.453, а мушкараца 785.

- Када је ријеч о занимањима, на бироу је тренутно највише дипломираних економиста разних смјерова чак 614, затим правника 236, дипломираних инжењера привреде 118, географа 87, те 86 инжењера архитектуре. Затим долазе новинари њих 67, па 63 професора физичког васпитања, 60 психолога, 55 педагога, 51 наставник разредне наставе, 48 професора српског језика… – рекли су у Заводу за запошљавање РС у Бањалуци.

Како они наводе, на основу приспјелих пријава потреба за радницима у прва два мјесеца ове године од укупно тражених 315 радника, 42,54 одсто се односи на лица са завршеном високом стручном спремом.

- Од укупног броја евидентираних радника за високом стручном спремом на запослење до шест мјесеци чекају 792 лица, а од шест мјесеци до једне године 555 лица. Од једне до двије године без посла су 503 особе, од двије до три године 237, од три до пет година 125 лица. Оних који запослење чекају од пет до девет година је 49 и преко девет година пет лица – објаснили су у Заводу за запошљавање.

Бањалучанин Мирослав Добријевић, по занимању електротехничар, на бироу је пријављен тек два мјесеца.

- Остао сам без посла, па сам се пријавио у Завод за запошљавање да бих имао здравствено осигурање док не нађем ново запослење – рекао је Добријевић.

Двадесетседмогодишњи Миломир Косијер на бироу је пријављен више од три године и за то вријеме га никада нису позвали за неки посао.

- Завршио сам Високу школу унутрашњих послова и одрадио приправнички, али запослења још ни на видику, а поготово не очекујем да ћу га пронаћи путем бироа. Омладини је тешко доћи до радне књижице и када заврше високе школе – казао је Косијер.

Евиденција

На крају фебруара у евиденцији Завода за запошљавање у Бањалуци укупно се налазило 18.876, од тога 9.227 жена.

- Од приспјелих 315 пријава потреба за радницима у ова два мјесеца, 134 се односи на лица са високом стручном спремом, 33 са вишом стручном спремом, 56 за раднике средње стручне спреме, 43 за квалификоване и 49 за неквалификоване и приучене раднике – рекли су у Заводу за запошљавање РС у Бањалуци.

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog