Republika Srpska

За лоше резултате рада МИП окривило револуције у свијету

БАЊАЛУКА- Министарство иностраних послова (МИП) БиХ потрошило је за девет мјесеци прошле године око 40 милиона марака и успјело да “повеже” земљу са Конгом, Тавулом, Антигвом, Републиком Савеза Мјанмар, али су адекватни економски резултати међудржавних уговора изостали због кризе, немира и револуција широм свијета.


“Дипломатија”

У извјештају о раду МИП-а за прошлу годину, објављеном на страници Комисије за спољне послове Представничког дома Парламента БиХ, наводи се да је у фокусу активности МИП-а са мрежом дипломатско-конзуларних представништава (ДКП) лани била реализација стратешких приоритета спољне политике БиХ која се огледала у неколико поглавља.

МИП се тако похвалило успостављањем дипломатских односа са “чак” седам држава чланица УН – Републиком Конго, Републиком Тринидад и Тобаго, Тавулу, Антигва и Барбуда, Републиком Савеза Мјанмар, Габоном и Малавијем.

- Успостављање дипломатских односа са наведеним државама резултат је опсежних дипломатских активности које је МИП предузело с циљем успостављања дипломатских односа БиХ са државама са којима до сада нису успостављени дипломатски односи – наведено је у извјештају.

Даље се истиче да БиХ има дипломатске односе са 163 чланице УН, те Ватиканом, Палестином, Куковим Острвима и Сувереним Малтешким Војним Редом.

Трошкови и револуције

На основу одлука о привременом финансирању МИП-у је лани из буџета одобрено 60,3 милиона КМ, од чега је за текуће издатке било планирано 54,3 милиона.

МИП је у првих девет мјесеци прошле године потрошило око 40 милиона марака, што значи да су просјечно мјесечно трошили око 4,4 милиона КМ.

У извјештају се наводи да је МИП водило активности које су биле усмјерене и на нестално чланство БиХ у Савјету безбједности УН за период 2010 – 2011. година.

- На том пољу, активности су вођене у правцу реализације циљева зацртаних приликом подношења кандидатуре за нестално чланство у Савјету безбједности што се првенствено односи на афирмацију БиХ на међународном плану и допринос рјешавању свјетских проблема из перспективе БиХ – пише у извјештају.

Наводи се и да се БиХ показала као озбиљан, одговоран и поуздан партнер и члан међународне заједнице.

У извјештају се истиче да је МИП дјеловало конструктивно у стварању претпоставки за постављање политичке комуникације са институцијама у Бриселу те да су били укључени у вези са евакуацијом држављана БиХ из кризних подручја Египта и Либије.

- Током извјештајног периода су иницирани, потписани или ратификовани бројни међудржавни уговори, али су ипак изостали адекватни економски резултати због кризе у свијету, немира и “револуције” широм свијета – наводи се у извјештају.

Наглашавају да је путем мисије БиХ при ЕУ у Бриселу, МИП редовно пратило активности институција ЕУ и информисало надлежне о свим важним одлукама и закључцима који се првенствено односе на БиХ.

Посланик у Парламенту БиХ Бошко Томић рекао је да је смијешно оно што је МИП радило у прошлом сазиву.

- Алкалај је потписивао споразуме са земљама које и добри познаваоци географије тешко могу пронаћи на карти. Ни по којем основу није било разлога за сарадњу са тим земљама. Изгледа да су Алкалају била важна само путовања – истакао је Томић.

Он је истакао да ће на идућој сједници Комисије за финансије и буџет Представничког дома Парламента БиХ тражити смањење буџета за институције у чијем пословању је откривено нерационално трошење новца међу којима је и МИП.

Извјештај о раду МИП-а разматраће идуће седмице Комисија за спољне послове Парламента БиХ.

Трошкови

МИП је у првих шест мјесеци прошле године потрошило више од 26 милиона КМ, а највише новца, око 12,4 милиона, отишло је за бруто плате и накнаде запослених.

У извјештају о извршењу буџета институција БиХ за шест мјесеци 2010. године наводи се да је МИП за накнаде трошкова потрошило око шест милиона, на трошкове закупа 2,5 милиона марака, те око милион за путне трошкове.

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog