Republika Srpska
Мун: Развој производње и пољопривреде све важнији за будућност БиХ
БАЊАЛУКА - Амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун изјавио је да ће развој производње и пољопривреде бити све важнији за будућност БиХ како се земља буде кретала ка ЕУ.
Мун је током данашње посјете фирми "Дрвопродекс" у Бањалуци, коју подржава пројекат "ФИРМА", рекао да је импресиониран постојањем успјешних компанија широм БиХ које се развијају захваљујући квалитету рада и способности менаџмента да извозе производе на тржиште Европске уније.
Амерички амбасадор је истакао значај ових фирми, које својим развојем омогућавају отварање нових радних мјеста.
"УСАИД овдје јако дуго ради на пружању помоћи и подршке развоју малих и средњих предузећа у БиХ. Ми радимо са разним подузетницама у различитим секторима да би дали подршку у развоју малих и средњих предузећа", рекао је Мун.
Он је поновио да власти у БиХ треба јаче да подрже развој малих и средњих предузећа, нарочито кад је стопа незапослености у БиХ овако висока.
Већински власник и директор "Дрвопродекса" Дарко Партало је истакао да је ово предузеће са више од 100 запослених водећи произвођач масивних и вишеслојних подних облога и ламела у БиХ и региону.
"То је резултат константног инвестирања у технологију и људске ресурсе у посљедњих 15 година. У времену кризе, у прошлој години, успјели смо да повећамо извоз са четири до на шест милиона КМ, као и укупан промет за 50 одсто", рекао је Партало и додао да се 80 одсто њихових производа извози на тржиште Њемачке.
Он је истакао да "Дрвопродекс" са УСАИД-ом има непрекидну сарадњу, што је овом предузећу помогло да унаприједи конкурентност и достигне данашњу позицију.
"УСАИД је у посљератним временима био први озбиљан инвеститор који је нудио другорочнија и повољнија средства", рекао је Партало и додао да је "Дрвопродекс" од 1998. до 2004. године користио три кредита УСАИД-а, док у посљедње двије године користе повољан кредит Инвестиционо развојне банке Републике Српске.
Основни циљ пројекта "ФИРМА" у БиХ, који подржава УСАИД, је побољшање способности учесника на тржишту да се носе са конкурентским притиском и тржишним законитостима унутар ЕУ као кључне компоненте копенхагенских економских критеријума за приступ ЕУ.
ФИРМА се фокусира на три сектора босанскохерцеговачке привреде: дрвопрерада, туризам и металопрерађивачка индустрија.
(Срна/Фронтал)