Republika Srpska

Војводина четврта међу 110 региона будућности

НОВИ САД - Према резултатима конкурса “Европски градови и региони будућности”, који је ових дана организовао магазин “ФДИ”, дио “Фајненшел тајмса”, Војводина је четврти регион у Европи у категорији ефективности трошкова улагања.


То није све, јер на листи најперспективнијих градова, међу првих 10 су Инђија, Сремска Митровица и Суботица, а високо се котира и Врање. На првом мјесту је регион Букурешта у Румунији, а на конкурс се пријавило укупно 110 европских региона и 253 града.

- Те 2008. године Инђија је једина у Србији добила признање захваљујући стандардима које смо поставили у јавној администрацији и привлачењу инвестиција, а које смо почели да уводимо још прије десет година – каже први човјек Инђије Горан Јешић.

Он вјерује да ће то што данас имамо шест или седам локалних самоуправа које су ушле у конкуренцију “Фајненшел тајмса” као добра мјеста за улагање, сигурно допринијети угледу Србије и повећању директних инвестиција.

Одмах иза Инђије, на трећем мјесту, рангирана је Сремска Митровица. Градоначелник Бранислав Недимовић наглашава да ће предност имати инвестиције које ће обезбјеђивати већи број нових радних мјеста.

- Наша “тајна” су: квалификована радна снага, индустријске зоне крај прометних путева и подстицајне мјере града – наглашава градоначелник и додаје да “ниједног заинтересованог инвеститора, поготово страног, не пуштамо да оде даље”.

Инвеститори из Италије, Њемачке, Аустрије, Словеније и Хрватске протеклих година подигли су погоне “Сирмијум стил”, “Металфер”, “Термопродукт”, МЦ “Баухеми”…

У наредном периоду Сремска Митровица жели да постане један од центара аутомобилске индустрије. Италијанска компанија “Ламес”, прва ласта, отпочела је са производњом гријача аутомобилских сједишта.

Оно што велике свјетске компаније, између осталих “Сименс”, “Континентал”, “Дункермоторен”, “Норма група”, “Сваровски” и “Калцедонија” одавно знају, потврдио је овога пута и чувени економски “ФДИ магазин” – Суботица је изузетно погодно тло за велика улагања и проширивање производње.

- Ово је велико признање за град, посебно када се има у виду реноме институције која га додјељује као и имена градова која су се нашла на листи – сматра градоначелник Саша Вучинић. – Поред привлачења великих инвеститора из области производње, у наредном периоду планирамо постизање новог квалитета у развоју комерцијалног сектора и мањих индустријских погона.

У посљедње двије године у Суботицу је дошло много значајних страних улагача. Као највећу предност они су истакли добијање бесплатног грађевинског земљишта у привредној зони Мали Бајмок, као и то да од почетка преговора до почетка производње, укључујући све папире, дозволе, изградњу, инфраструктуру и друго, прође највише сто дана.

Врање може и боље

- Нама у Врању није проблем да привучемо инвеститоре већ да им, осим административних олакшица, понудимо и друге бенефиције како би улагали у наш град – каже др Игор Андонов, замјеник градоначелника Врања. Он додаје да су лоша инфраструктура и ниске субвенције за отварање нових радних мјеста разлози због којих овај град страни инвеститори често заобилазе. Јер, у Врању за отварање новог радног мјеста инвеститора држава субвенционише са 2000 до 5000 евра, а у Нишу са дупло већом сумом, па Андонов предлаже да држава укине субвенције како би сви градови могли равноправно да се изборе за инвеститоре.

Друга у Европи

Инђија је оцјењена као друга најбоља дестинација у Европи када је у питању ефективност трошкова улагања. А само четири године раније, Инђија је на истом конкурсу заузела осамнаесто мјесто на листи 25 најбољих европских дестинација за улагање.

(Capital.ba/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog