Republika Srpska
Затварање и смањење алуминијумских капацитета
ЗВОРНИК - Затварање фабрика и смањење капацитета производње алуминијума које је почело у прошлој, наставиће се и овој години. Процјене произвођача овог метала, указују да ће тренд смањења капацитета у 2012. години износити три до четири милиона тона или шест до осам процената ограничења глобалних капацитета.
Овакав негативан тренд на свјетском тржишту алуминијума, изузетно је забринуо и менаџмент зворничког „Бирча“, једине преостале фабрике глинице на простору некадашње Југославије.
-Нагли пад глобалне економије изразито се негативно одразио на на свјетско тржиште метала. Управо због овакве ситуације на тржишту, наша фабрика се нашла у веома критичном положају, због чега трпи огромне посљедице, – наводе у „Бирчу“.
Као резултат пада цијена алуминијума на крају 2011. године, значајан удио свјетског и европског примарног алуминијумског капацитета је постао непрофитабилан, што за резултат има дјелимично или потпуно затварање неких погона.
Тако велики европски и свјетски произвођач алуминијума Русал предвиђа „кресање“ својих капацитета.
"Са гледишта Русал-а, очекује се даље смањење 6-8% глобалних капацитета у првој половини 2012.Сам Русал могао би смањити производњу за око 250.000 тона годишње, или 6% свог капацитета до средине 2013. године“, изјавио је, прошлог мјесеца, већински власник Олег Дерипаска.
Како су саопштили из ове компаније, Русал је у 2011. години произвео 4,12 милиона тона примарног алуминијума и 8,15 милиона тона глинице.
Према предвиђањима из Русала, очекује се пад производње за око 800.000 тона годишње или 16% производње на континенту у 2012. години, те затварање капацитета, углавном на тржишту ваљања плоча и пресованих сегмената.
У Кини, Русал процјењује, да око 31 % производних капацитета алуминијума или 5,9 милиона тона годишње, сада могу бити бескорисни.
„Због оваквих осцилација и нестабилности на тржишту, 2012. година биће веома тешка за произвођаче алуминијума и глинице, а самим тим и за Фабрику глинице „Бирач“. У овом периоду тржишне неизвјесности, мораћемо радити на економским уштедама и проналазити најбоља рјешења за економичност производње, те стално тражити тржишта и купце како би обезбиједили континуитет рада фабрике“, истичу у зворничком „Бирaчу“.
(Фронтал)