Republika Srpska

Гавриловић циља Импро

ПРИЈЕДОР - За куповину приједорског “Импра”, који се налази у стечају, интересује се више потенцијалних купаца, међу којима су ПИК Врбовец, “Гавриловић” и неколико домаћих произвођача, каже Алекса Њежић, стечајни управник у некадашњем гиганту у области месне индустрије.


Њежић је објаснио да ће се од новца добијеног продајом прво измиривати обавезе према хипотекарима и то у извршном поступку.

Он је подсјетио да су “Хyпо Алпе Адриа Леасинг” из Бањалуке и “Топ фарм” из Нове Тополе због неизмиривања обавеза “Импра” практично и покренли стечајни поступак.

Он је навео да само четири пословна простора “Импра”, и то у Бањалуци, Приједору и Новом Граду, нису под хипотеком.

“Процјењује се да је ‘Импро’ и прије покретања стечајног поступка био задужена фирма од неких петнаестак милиона марака. Међу онима који стоје у реду за исплату потраживања, осим радника, су и добављачи, ‘Електродистрибуција’, Пореска управа и други”, каже Њежић.

Упркос томе што су дуговања вишемилионска, он вјерује у покретање производње у овом некадашњем привредном гиганту у месној индустрији.

“Заинтересовани купци, који су обишли погоне ‘Импра’ у Брезичанима, код Приједора, тврде да је то једна очувана производна цјелина, тако да ‘Импро’ може да покрене производњу са врло мало улагања, за разлику од предузећа која стечај дочекају девастирана, уништена, технолошки разједињена и покрадена”, појашњава Њежић.

Додао је да ће се продаја “Импра”, чија је имовина процијењена на 14 милиона КМ, реализовати преко извршног поступка на Окружном привредном суду у Бањалуци.

Продају “Импра” жељно очекује и 70 бивших радника, који су покретањем стечаја остали без посла.

За своју муку окривљују бившег послодавца, представнике породице Сукара, који су власници бањалучког предузећа “Орион три”, а који су још 2006. године купили већински пакет домаће Месне индустрије “Импро”.

Миле Ћирић, ВК месар, који је некада у “Импру” радио на мјесту пословође у производњи, каже да је након 38 година рада остао без посла те да му је до пензије требало само годину и по дана.

“Сада сам буквално на улици. Наш газда Синиша Сукара нам задњих пет година није уплаћивао допринос ни стаж. Остао нам је дужан шест неисплаћених плата. Тешко ми је ово гледати”, каже Ћирић, додајући да је “Импро” могао добро пословати прерадом меса из домаће производње.

Драган Бојановић, представник радника у Одбору повјерилаца АД “Импро” у стечају, не крије да су проблеми огромни.

“За плате радницима се дугује 270.000 а за доприносе око 470.000 марака”, каже Бојановић, додајући да од тренутне продаје дијела имовине радници нису ништа добили.

“Добили су нешто новца на име материјалног збрињавања посредством Завода за запошљавање, а и та средства уплатом доприноса за бивше раднике обезбиједила је локална заједница”, наводи Бојановић.

Покретање стечаја у “Импру”, који је од 2006. године у већинском власништву бањалучкуг предузећа “Орион 3″, покренут је у априлу прошле године.

(Независне новине/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog