Republika Srpska

Доноси ли порез ниже цијене некретнина?

БAЊAЛУКA - Због различитих пореских стопа на основу којих ће бити обрачунаван порез на некретнине, становници у појединим општинама Републике Српске плаћаће и до пет пута више пореза у односу на локалне заједнице са најнижом пореском стопом.


У Пореској управи РС казали су да почетком идућег мјесеца почиње подјела рачуна за плаћање пореза на некретнине које су пријављене у фискални регистар и трајаће до 31. марта.

Порески обвезници ће порез плаћати у два дијела, а рок за прву уплату је најкасније до 30. јуна. До тада ће сви порески обвезници који су пријавили некретнине морати да уплате најмање половину пореза, док је рок за плаћање преосталог износа 31. децембар.

Општине, којима припада сав приход од пореза на непокретности, биле су задужене да саме одреде стопу пореза на некретнине у распону од 0,05 до 0,50 одсто од процијењене вриједности непокретности. До сада је 36 општина доставило стопе пореза, а најнижа од 0,05 одсто је у Језеру, Шековићима, Шипову, Калиновику и Источном Старом Граду, док је највиша основица од 0,25 одсто усвојена у Градишци, Дервенти, Зворнику, Бијељини, Вишеграду, Кнежеву, Крупи на Уни, Хан Пијеску, Трнову и Модричи.

Порез на непокретности од 0,06 одсто плаћаће обвезници у Источној Илиyи, Источном Новом Сарајеву, Добоју, Горажду, Котор Варошу, Рогатици и Палама. У Теслићу пореска основица износи 0,07 одсто, у Чајничу 0,08, а у Осмацима, Власеници Прњавору и Рудом 0,10 одсто.

Становници Новог Града, Источног Мостара и Сребренице плаћаће порез по стопи од 0,15 одсто, у Бањалуци од 0,18, а у Лакташима 0,19 одсто, док пореска стопа у Угљевику и Мркоњић Граду износи 0,20 одсто.

У Пореској управи подсјећају да су становници ослобођени пореза на стамбени простор површине 50 метара квадратних плус додатних десет метара по члану домаћинства, док се остатак стамбеног простора опорезује. Наведено умањење се односи само на једну непокретност у којој порески обвезник или чланови његовог домаћинства станују.

- Овај закон је повољнији за грађане РС који посједују једну стамбену јединицу и у којој живе јер за ту некретнину фактички неће ни плаћати порез - истакли су у Пореској управи.

Овај порез ће посебно погодити пореске обвезнике који имају по неколико станова, кућа или пословних простора, па трговци некретнинама очекују да ће доћи и до нагле продаје непокретности, што би као посљедицу могло имати и пад цијена.

- Веома извјесно је да ће се многи власници који имају више станова или пословних простора одлучити за продају да би избјегли плаћање пореза. С друге стране, доћи ће и до смањења потражње за становима и кућама, а посебно у општинама које су усвојиле високе пореске стопе. Због тога се може очекивати и пад цијена - сматра директор “Марић некретнина” из Модриче Емилија Марић.

Иако је логично да највише пореза плаћа становништво у највећим и најразвијенијим градовима Српске, поједине мале општине су прописале изузетно високе пореске стопе, због чега ће њихови становници бити знатно оптерећени. Примјер за то су Кнежево, Хан Пијесак или Трново, гдје је пореска стопа виша него у Бањалуци.

Економски аналитичар Зоран Павловић истиче да нису занемариве разлике у висини пореза од општине до општине.

- Брачни пар у Бијељини, гдје пореска стопа износи 0,25 одсто, на стан од 80 метара квадратних плаћаће 60 марака пореза годишње. С друге стране, за тај исти стан у општинама које су усвојиле најнижу пореску стопу од 0,05 одсто годишње ће се плаћати десет марака пореза - рекао је Павловић.

Осим становништва, новим порезом обухваћени су и привредници. Економисти упозоравају да ће општине које су одредиле високу пореску стопу имати проблеме да привуку, па чак и да задрже инвеститоре јер високи намети на улагаче дјелују дестимулативно. На повећање пореског оптерећења већ се жале привредници у Бањалуци.

Процијењена вриједност свих непокретности у РС износи 47,4 милијарде марака, од чега се на објекте односи 23,8 милијарди, а на земљиште 23,6 милијарди марака.

Закон о порезу на непокретности ступио је на снагу 1. јануара ове године, а и поред пријетњи казнама и неколико помјерања рокова, велики број власника није пријавио некретнине.

(Глас С./Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog