Republika Srpska
Зима послала кућама стотине радника
САРАЈЕВО - Због елементарних непогода фирме у БиХ смањиле су производњу или никако не раде, те је велики број радника већ послат на чекање, а стотине запослених тек чека оваква судбина која значи и мање плате на крају мјесеца, бар за оне који је примају.
Стручњаци истичу да је неминован пад индустријске производње, а да штете трпе посебно извозници због отежаног транспорта робе.
“Највјероватније од петка, 250 до 300 радника ићи ће на чекање на седам дана због немогућности транспорта. Добиће мање плате, јер неће радити седам дана и неће имати ни топли оброк. То је проблем, јер су људи у кредиту. Фабрика ради са смањеним капацитетима”, рекао је Есмир Дервић, предсједник Синдиката Фабрике обуће “Олип” Травник.
Од понедјељка, 6. фебруара, не ради ни око 150 радника Фабрике кекса “Звечево-Ласта” из Чапљине, а производња у фабрици може почети најраније у понедјељак, 13. фебруара.
“До петка ће бити организовано чишћење, а остали радници остаће кући. Производња у овим условима не може почети до понедјељка. Теже нам долазе сировине. Имамо продају, али су пале залихе”, казао је Драган Метер, шеф маркетинга “Звечево-Ласте”.
И у сарајевском “Претису”, фирми намјенске индустрије, уведена је радна обавеза чишћења снијега, али производња не ради.
“Одређен број мушкараца чисти снијег. Жене су кући, осим оних у управи. Производити се не може по овом времену”, тврди Менсур Шаћировић из Вијећа запослених “Претиса”.
И многе друге бранше већ трпе штету због временских непогода. Тако превозници истичу да дневно губе милион КМ с обзиром на то да је забрана промета великим возилима у ФБиХ. Није поштеђено ни грађевинарство, мада у овом сектору иначе постоје прерасподјеле рада у зимском периоду.
Највеће приједорске фирме “Мира”, “АрцелорМиттал” и “Приједорчанка” обуставиле су, или значајно редуковале, производњу због екстремно ниских температура.
Приједорска фабрика кекса “Мира” због екстремно ниских температура обуставила је производњу, а Мирослав Турншек, директор фабрике, каже да је застој у производном погону условљен ниским температурама ваздуха, због чега радници нису могли долазити на посао.
“Производња у ‘Мири’ је обустављена до почетка наредне седмице због отежаног доласка радника на посао. Практично је производња обустављена након завршетка извозних налога за наше купце у Америци и Саудијској Арабији”, казао је Турншек.
Због приједорског минуса производњу су раније обуставили и запослени у “АрцелорМиттал Приједору”, који запошљава око 800 радника. У овој компанији кажу да су ниске температуре онемогућиле даље ископавање руде у руднику у Омарској, а ситуација се свакодневно прати.
За сада су радници ове компаније који нису ангажовани у администрацији и одржавању рудокопа на годишњем одмору, који нису користили прошле године.
Производни процес је редукован и у приједорској фабрици за прераду воћа “Приједорчанка”. Тренутно су у фабрици радно ангажовани Управа и сектор, који се брине о гријању. Око 25 одсто “Приједорчанкиних” радника налази се на принудном годишњем одмору.
Алија Ремзо Бакшић, директор Асоцијације послодаваца БиХ, нагласио је да су блокирана предузећа у руралним подручјима, јер људи не могу доћи до радних мјеста.
“Крај мјесеца ће показати колики ће бити пад индустријске производње, а пада ће сигурно бити. Недолазак на посао и кашњења сигурно ће имати одраза”, додао је Бакшић.
Игор Гавран, економски аналитичар у Спољнотрговинској комори БиХ, истакао је да веће компаније нису престале производити, али да вјероватно има мањих које јесу и да ће се штета тек утврђивати, а поднијеће је сами привредници.
Казао је да највеће штете настају због отежаног транспорта робе, а посебно трпе извозници, јер тиме могу изгубити повјерење купаца.
“Забрињава што већина иначе ради у лошем амбијенту па послују на граници рентабилитета, а претходна искуства с непогодама показују да се не можемо надати некој накнади и олакшицама од државе. Најбоље ће проћи они који су осигурали производњу од временских непогода, а таквих је мало”, додао је Гавран.
(Независне новине/Фронтал)