Republika Srpska

Бајрамовић: На прољеће - грчки сценарио!

САРАЈЕВО - Предсједник Савеза самосталних синдиката БиХ Исмет Бајрамовић упозорава да Федерацију БиХ, уколико власти не почну испуњавати договор, на прољеће очекује грчки сценарио.


Он је за најавио да ће, уколико власти Федерације БиХ не испуне бар половину од 40 захтјева из споразума који је прије више од годину дана потписао са предсједницима четири политичке партије из коалиције "Платформе", на прољеће избити велики раднички протести.

Барјамовић наглашава да се у Грчкој догодила експлозија незадовољства радника јавних служби које су најјаче када је ријеч о заштити права радника, те да тренутно обустављени штрајк државних службеника у Федерацији БиХ показује да и БиХ иде сличним путем.

Он наводи да до данас у радничким протестима, које је водио Савез самосталних синдиката БиХ, није било никаквих инцидената нити је начињена материјална штета, за разлику од демонстрација које су водили представници борачке популације пред зградом Владе Федерације БиХ када је начињена штета од 700.000 КМ, коју су платили порески обвезници.

"Ако се пред зградом Владе Федерације појави 5 000 или 10 000 људи - то значи да та власт нешто није добро урадила и сигурно је да ће се на тај начин ствари покренути са мртве тачке. Повезивање стажа једна од првих захтјева који тражимо", упозорава Бајрамовић.

Илуструјући тренутни положај радника у Федерацији БиХ, Бајрамовић је рекао да су током 2011. године сваки трећи дан били протести на улицама да би се скренула пажња на изузетно тешку економску ситуацију.

"Какав уопште може бити положај радника када у Федерацији БиХ имамо индустрију која је покренута са свега 15 одсто капацитета? Раднички положај је тежак и сложен, јер је друштво подложно конфликтима и напетостима. Постоји и проблем радника у приватним фирмама, чији се власници проводе по различитим свјетским дестинацијама, уживајући у скијању, док радници траже права на улици", упозорава Бајрамовић.

Предсједник Савеза самосталних синдиката Федерације сматра да штрајк, као вид борбе радника за своја права, још није девалвиран, али да постоји опасност да се то догоди, те да солидарност која је красила синдикалне организације полако нестаје због нејединства и личних интереса.

Предсједник Асоцијације послодаваца БиХ Ремзо Бакшић сагласан је да ће доћи до радничких немира у случају да власти не учине ништа на стварању амбијента у којем ће се инвестирати, отворити нова радна мјеста и повећати конкурентност компанија на међународном тржишту.

"Ако је неповољан амбијент за послодавце - то ће се рефлектовати и на раднике. Уколико су превисока оптерећења и ако је прескупа администрација, у ситуацији када највећи дио бруто домаћег производа ГДП-а иде за социјалне потребе, а не постоје фондови за развој, онда је нормално да су и послодавци у тешкој ситуацији и да не могу испунити оно што радници од њих објективно очекују", рекао је Бакшић Срни.

Економски експерт Спољнотрговинске коморе БиХ Дујко Хасић сматра да власт треба хитно да дјелује и спријечи социјалне немире, настале због тренутне ситуације, у којој се БиХ налази у вријеме проблема у оквиру еврозоне.

"Неопходно је хитно отклонити баријере, јер је пословни амбијент очигледно лош, са аспекта сиве економије, корупције и лошег пословног амбијента. Влада Федерације БиХ најављује велике радове у априлу и то треба схватити озбиљно, јер има већ одобрених милијарду и 955 милиона евра које је дала међународна заједница за `Коридор пет це`", рекао је Хасић.

Он сматра да је сада кључни тренутак за рјешавање овог питања, будући да у БиХ има 536 000 незапослених који су велики баласт за државу, а животни стандард је такав да је стање алармантно.

Савез самосталних синдиката БиХ нема статистичких података о броју штрајкова на територији Федерације БиХ за 2011. годину, јер грански синдикати нису просљеђивали те податке. Међутим, постоји податак да је у периоду од четири године, између два конгреса Савеза самосталних синдиката, односно између 2006. и 2010. године, било више од 2 000 штракова, што значи да их је на годишњем нивоу било око 500.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog