Republika Srpska
Српска намјенски троши средства, Федерација не
САРАЈЕВО - У Републици Српској је ситуација у вези са намјенском потрошњом шумских накнада много боља него у Федерацији БиХ.
Од 12,6 милиона КМ прикупљених шумских накнада у Српској, на шумарске пројекте потрошено је осам милиона КМ, док у Федерацији, гдје се тај приход дијели у односу 80 одсто кантонима, 20 одсто ентитету, није потрошен ни пфениг од око пет милиона КМ које су се по том основу слиле у буџет ентитета у 2010. годни.
Ситуација није пуно боља ни у кантонима, који су од 24,3 милиона КМ прикупљених накнада, намјенски потрошили тек 5,32 милиона КМ.
Иако се на нивоу БиХ годишње на име шумских накнада убиру десетине милиона КМ, већина тог новца намијењеног заштити шума се утроши ненамјенски – углавном за крпљење буџетских рупа, показало је истраживање које је провео Бизнис магазин у сарадњи са Интерњузом.
Према резултатима истраживања, у 2010. години приход у БиХ од шумских накнада, рачунајући и заостале обавезе, износио је 41.850.217 КМ, од чега се 37.818.965 КМ односило на накнаде за кориштење општекорисних функција шума, које сви привредници у Федерацији БиХ и Републици Српској плаћају по стопи од 0,07 одсто, а у Дистрикту Брчко од 0,02 одсто на укупан приход.
Од тих средстава, намјенски је потрошено мање од трећине – 13.323.450 КМ.
И док привредници у Републици Српској сматрају да та врста даџбине испуњава своју функцију у складу са развојном стратегијом, уз напомену да би било боље да се накнаде за кориштење општекорисних функција шума обрачунавају на профит, а не на укупан приход компаније, привредници у Федерацији су критичнији.
"Од почетка се боримо да се те накнаде не обрачунавају на укупан приход, јер се не зна хоће ли компанија годину окончати успјешно или са губитком, што онда директно утиче на њен крајњи пословни резултат. Тражимо и да накнаде плаћају само они који имају интереса да улажу у одржавање и обнављање шума, а да остали буду ослобођени тих накнада или да их плаћају у много мањем износу", рекао је директора Асоцијације послодаваца БиХ Ремза Бакшића.
(Срна/Фронтал)