Republika Srpska

Стручњаци без рјешења о дужничкој кризи

ДАВОС - Овогодишњим Свјетским економским форумом, који је завршен јуче, доминирала је тема европске дужничке кризе.


Ово окупљалиште свјетских елита, односно клуба 0,1 одсто најбогатијих у швајцарском скијалишту у Давосу, ове године обиљежила је јако видљива разлика између развијених земаља и земаља у развоју.

Расположење на крају петодневног самита било је поприлично тмурно, преноси "Лос Анђелес тајмс".

Давос је напустило 2 500 "врло важних особа" забринуто ониме што свијету предстоји у 2012. години. Иако је шампањац текао у потоцима, атмосфера је била мртва, а ентузијазам који је обиљежавао претходне Свјетске економске форуме нестао је, наводи лист.

Успркос настојањима земаља Европе да заузда кризу, општи дојам окупљених у Давосу је да ће се криза поновно распламсати, те да ће се посљедице прелити на остатак планете.

Једна од посљедњих вијести из Давоса коју су пренијели медији је изјава високог функционера ММФ-а Кристине Лагард о томе како ниједна свјетска економија није имуна на европску дужничку кризу. "Ради се о кризи чије би се посљедице могле прелијевати из једне економије у другу, утичући тако на све свјетске економије", рекла Лагард.

Занимљив је и став земаља Г20 које су констатовале да немају довољно фискалног простора да издрже још један талас глобалне кризе.

Елите у Давосу нису адекватно одговориле на проблеме свјетског сиромаштва, те на све неравномјерније расподјеле свјетског богатства, али су ипак схватиле да економски раст у калкулацију мора укључивати сиромашне, да је стварање нових радних мјеста од круцијалне важности за економски раст, те да свима доступна храна, сигуран кров над главом, доступно здравствено осигурање и образовање морају бити дио свих потенцијалних рјешења, констатује "Лос Анђелес тајмс".

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog