Republika Srpska

Стевановић: Бирач представља жилу куцавицу за цијели регион

ЗВОРНИК - Начелник општине Зворник Зоран Стевановић изразио је данас увјерење да би Фабрика глинице "Бирач" из Зворника, реализацијом пројекта преласка са течног на чврсто гориво, успјешно пребродила садашње потешкоће настале на свјетском тржишту метала, а које су изазване драстичним падом цијена глинице и алуминијума и енормним повећањем цијене земног гаса.


Стевановић је рекао Срни да су стручњаци "Бирча", пратећи кретање цијена на свјетској берзи, увидјели ову проблематику и одлучили се за промјену енергентског импута, за шта је потребно око 20 милиона КМ кредитних средстава од Инвестиционо-развојне банке Републике Српске.

"Свједоци смо да су цијене алуминијума и глинице у паду, док је учешће земног гаса, као основног енергента, у цијени тоне произведене глинице превелико да би процес производње могао бити настављен без губитака", додао је Стевановић.

Истичући да је Влада Српске препознала проблем "Бирча", Стевановић је изразио увјерење да ће Влада изнаћи могућности да кредитира промјену енергентског биланса у овом предузећу.

Стевановић је оцијенио да "Бирач" за регију представља много више од фабрике која запошљава хиљаду радника.

"Фабрика глинице представља жилу куцавицу за цијели регион, јер је ту, прије свега, компанија `Боксит` из Милића са око 700 радника, те Рудници боксита у Сребреници са око 200 радника, као и на десетине других предузећа у регији, која имају уговорене односе са зворничким `Бирчем`", рекао је Стевановић.

Оцијенивши да "Бирач" представља моторну снагу овог краја, Стевановић је изразио увјерење да ће Влада Српске наћи рјешење да се овој фабрици обезбиједи кредитна линија за прелазак са течног на чврсто гориво, како би се смањило учешће енергије у произведеној тони глинице.

 

Наглашавајући да је интерес локалне заједнице да се очувају радна мјеста, јер "Бирач" запошљава хиљаду радника, Стевановић је рекао да ако, у времену које је пред нама, без посла остану ти људи, питање је како би се запослио толики број радника.

"Реконструкцијом котлова и преласком на чврсто гориво били би створени услови да се у фабрику прими још око 200 радника, а касније и више, односно повећањем производних капацитета стварали би се услови за отварање нових радних мјеста", додао је начелник општине.

Стевановић је оцијенио да би нереализација ове инвестиције имала несагледиве посљедице по цијели регион, јер би без посла остало директно око 2 000 радника "Бирча", "Боксита" и Рудника Сребреница, а индиректно неколико хиљада радника у предузећима која имају уговорене пословне односе са Фабриком глинице.

 

"У случају да не буде кредита, то би значило престанак производног процеса Фабрике глинице, а шта би послије било велико је питање - да ли би дошло до нормализације цијена на свјетском тржишту, да ли би предузеће отишло у стечај, да ли би биле затворене капије Фабрике - о томе не бих да нагађам", рекао је Стевановић.

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић оцијенио је недавно у Зворнику да је потребно дати подршку Фабрици глинице "Бирач" да настави производњу, како без посла не би остало више од хиљаду радника.

Џомбић је, након разговора са менаџментом "Бирча" тада рекао да је најновији пад цијена алуминијума за 25 одсто и глинице за око 30 одсто, те повећање цијене енергената, односно земног гаса, који у процесу производње највише користи ово предузеће, проузроковао губитак "Бирча" од око милион евра на мјесечном нивоу, што је око 12 милиона евра годишње.

"Подршком овом пројекту практично се директно спашава око 2 000 радних мјеста у `Бирчу`, `Бокситу` и рудницима Сребреница, а индиректно се спашава више од неколико хиљада радних мјеста, која су у ланцу пословања ових компанија", истакао је Џомбић.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog