Republika Srpska

Фабрика глинице "Бирач" суочава се са озбиљним посљедицама ширења глобалне економске кризе

ЗВОРНИК - Менаџмент "Бирча", једине преостале Фабрике глинице на простору бивше Југославије, настоји да у највећој могућој мјери смањи трошкове пословања, како би се ублажио утицај пада цијена и евидентно смањене потражње алуминијума и глинице на свјетском тржишту.


Фабрика глинице "Бирач" суочава се са озбиљним посљедицама ширења глобалне економске кризе, која страховито потреса овај индустријски сектор, упозорава генерални директор ове фабрике Виргинијус Вајега.

"Негативни тренд потражње на свјетском тржишту метала додатно компликује ионако сложену финансијску ситуацију у фабрици", рекао је Вајега у интервјуу СРНИ и нагласио да се у овом колективу улажу огромни напори како би се одржао континуитет производње и измиривале обавезе према добављачима и радницима.

Он је подсјетио да су протеклих дана свјетски аналитичари упозоравали, а медији преносили, да се нагли пад глобалне економије изразито негативно одразио на свјетско тржиште метала.

Цијена алуминијума од маја прошле године са 2.660 долара по тони пала је на 2.000 долара или за 25 одсто, док је цијена глинице "оборена" за 30 одсто.

Пад цијена приморао је велике произвођач алуминијума да драстично смање капацитете, а поједине да у

потпуности обуставе или угасе производњу. Америчка фирма "Алкоа", водећи свјетски произвођач алуминијума, проводи реструктурисање у којем ће да смањи глобални капацитет топљења чак за 12 одсто, или за 531 000 тона.

У склопу тих планова "Алкоа" је већ затворила фабрику у Тенесију и угасила двије линије у Рокдејлу у Тексасу, те најавила смањење капацитета у својим постројењима у Европи.

У Италији "Алкоа" гаси фабрику капацитета 150 000 тона, док у Шпанији привремено затвара два погона укупног капацитета 180 000 тона.

И други велики произвођачи алуминијума кренули су истим путем. Групација "Алкан" угасила је фабрику у Енглеској капацитета 250 000 тона, док је компанија ""Залко" затворила фабрику у Данској капацитета 230 00 тона, а планира да затвори постројења у Холандији.

Произвођач алуминијума "Алро" из Румуније угасио је линију капацитета 65 000 тона, а најављује и гашење цјелокупне производње, чији капацитет износи 265 000 тона.

Драматично стање у компанијама из области алуминијумске индустрије довело је до тога да се у Европи нагомила вишак глинице у количини од 1,5 милиона тона, која се нема коме продати.

Суморне прогнозе стижу и из БиХ и региона. Мостарски "Алуминиј" је због погоршаних услова на тржишту метала, као и могућности поскупљења електричне енергије, најавио смањење производње за 50 одсто и отпуштање половине радника, док ће се у другој фази можда разматрати гашење цјелокупне производње.

Алуминијски комбинат из Подгорице је у веома критичној ситуацији и у потпуној неизвјесности за његов даљи рад.

Имајући у воду овакву ситуацију на свјетском тржишту, фабрика "Бирач", као извозник производа чије је формирање цијена везано за берзанске цијене производа, нашла се у критичном положају због чега трпи

огромне посљедице.

О тешкој економској ситуацији, која влада у свијету, менаџмент Фабрике глинице "Бирач" детаљно је упознао и представнике фабричког Синдиката, у коме виде важног партнера у процесу превазилажења економских тешкоћа.

Вајега је подсјетио да је од 1. јануара ове године уведена четвородневна радна седмица како би се донекле фабрика прилагодила тренутној ситуацији. "Ова мјера, са којом су сагласни и представници Синдиката, требало би фабрици да смањи трошкове пословања, што би уз друге мјере штедње и економичности, помогло да фабрика очува производњу и рад", сматра Вајега.

Он је додао да тешку тржишну ситуацију додатно усложњава раст трошкова основне производње у фабрици, на шта највише утиче константно повећање цијена кључних енергената, као и улазних сировина.

Подсјетивши да је цијена земног гаса, која је, поређења ради, 1999. године износила 190 долара за хиљаду метара кубних и да се у задњих неколико квартала почела енормно да повећава, Вајега је појасно да је у трећем кварталу прошле године за исту количину гаса цијена износила 540 долара, у задњем тромјесечју 2011. године 592 долара, да би за први квартал ове године достигла чак 623 долара.

Припремајући се за кризу и опасности од повећања цијене земног гаса, фабрика "Бирач" раније је покренула пројекат преласка са течног на чврсто гориво – угаљ, чиме би, уколико би се реализовао овај пројекат, уштедила три милиона КМ на мјесечном нивоу.

Руководилац пројекта Миленко Недић рекао је Срни да је у оквиру предузећа "Енерголинија" започета реализација стратешког пројекта вриједног 25 милиона КМ, за који су добијене све еколошке дозволе и одобрења за градњу.

Недић је подсјетио да је у припремне активности овог пројекта већ уложено око шест милиона КМ властитих средстава и нагласио да су неопходна и кредитна средства за његову потпуну реализацију.

"Банке у БиХ тренутно немају новца за инвестиције овог пројектног обима, па ће предузеће ‘Енерголинија’, вјероватно, опет аплицирати за кредит код Инвестиционо развојне банке Републике Српске", рекао је Недић.

Оцијенивши да би овај пројекат могао бити завршен за шест мјесеци, јер је фабрика "Бирач" доста тога већ урадила, Недић је нагласио да је плаћена грађевинска дозвола општини Зворник, демонтирани котлови, те потписани уговори са извођачима грађевинских радова и добављачима савремене аутоматске опреме из Њемачке.

"У случају изостанка кредитне подршке, стање у овој фабрици постало би далеко сложеније, што би од априла могло да доведе у питање даљи процес производње овог изузетно значајног колектива који запошљава око хиљаду радника, односно запошљава сваког петог у привреди општине Зворник“, нагласио је Недић за СРНУ.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog