Republika Srpska

Покретање нових копова запошљава 300 радника

ПРИЈЕДОР - Уколико се активирају још два копа у Рудницима жељезне руде Љубија (РЖР), код Приједора, посао би у њима могло да нађе око 300 радника, каже Божо Грбић, директор РЖР Љубија.


Подсјећамо да је интерес за активирање два копа у Љубији и Томашици показала компанија “АрцелорМиттал” из Лондона, која је упутила и званичну понуду Влади РС за приватизацију државног капитала у Рудницима жељезне руде Љубија, код Приједора.

У Влади РС, односно у Министарству индустрије, енергетике и рударства, потврдили су да су добили понуду компаније “АрцелорМиттал” за куповину државног капитала у Руднику жељезне руде Љубија, али, како је наведено, у “овом тренутку није могуће износити детаље понуде, јер се она анализира”.

Ни у “АрцелорМитталу” нису могли да дају више информација, пошто је генерални менаџар “АрцелорМиттала Приједор” Мурари Мукарџи на годишњим одмору, а директор Младен Јелача на службеном путу у Хрватској.

Најаву да би “АрцелорМиттал”, једна од највећих свјетских корпорација за производњу челика, која држи 10 одсто свјетске производње, могао да упути понуду за куповину државног капитала у Рудницима жељезне руде Љубија изреако је средином прошлог мјесеца Младен Јелача, директор тог предузећа.

Јелача је тада навео да је у Приједору, који је одувијек био рударски град, активан само један од три рудника.

“Данас је активан само рудник у Омарској, који је у већинском власништву ‘АрцелорМиттала’. Надамо се да ћемо сада доћи у ситуацију да отворимо нове копове у Томашици и Љубији, код Приједора, те уз инвестирање запослимо на стотине нових радника”, казао је Младен Јелача.

Додао је да вјерује да ће понуду највеће свјетске компаније за производњу челика Влада РС добро размотрити и донијети позитивну одлуку, која је од значаја за даљи развој рудника и општине Приједор.

Грбић каже да је прије рата у РЖР Љубија било више од 1.000 запослених, а данас их има само 10.

“Овај рудник имао је два активна рударска копа, у Љубији и Томашици, и жеља нам је да наставимо с производњом жељезне руде”, казао је Грбић.

Према његовим ријечима, могуће везивање за највећу компанију за производњу челика у свијету свакако би значило оживљавање рудника и запошљавање великог броја нових радника и рудара.

Како се процјењује, на централним рудиштима у Љубији тренутно на лежиштима има 3,8 милиона тона лимонитних руда, а на новом копу Видрењак око 17 милиона.

Грбић процјењује да би та лежишта могла да буду искориштавана у наредних 20 година.

Структура капитала у АД РЖР Љубија износи 70 одсто државног власништва, 10 одсто је у надлежности Фонда ПИО, а 20 одсто вриједности рудника је у приватном власништву ситних акционара.

(Независне/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog