Republika Srpska

РС на дну у региону по броју високообразованих

БАЊАЛУКА - Иако је у Српској у посљедњих неколико година све више високообразованих, са процентом од само 3,6 одсто дипломаца од укупног броја становника, РС је и даље на самом дну у региону и Европској унији.


Да је тако, потврђује и анализа Удружења економиста РС СВОТ, према којој је у Србији 6,5 одсто становника са високим образовањем, у Македонији 7,5, у Хрватској 15, а у Словенији чак 22 одсто.

Просјек високообразованих у Европској унији виши је од 20 одсто.

- Неповољна образовна структура становништва представља један од примарних генератора високе незапослености, али и ограничавајући фактор за њено дугорочно санирање. У РС је само 3,6 одсто високообразованих, док 24,6 одсто лица старијих од 35 година има само основну школу, а пет одсто нема никакво формално образовање – наводи се у анализи СВОТ -а.

Ипак, у посљедње три године значајно је повећан број оних који су успјели да заврше неки од факултета у Српској.

Према подацима Завода за статистику РС, у 2010. години дипломирало је 7.328 студената, што је за 5,7 одсто више у односу на 2009. годину.

- Највећи број дипломираних био је у области друштвених наука, и то 77,1 одсто, затим техничко-технолошких наука, односно девет одсто, те медицинских наука, гдје је диплому стекло 7,2 одсто студената, подаци су Завода.

У 2009. години у Српској је факултет завршило 6.679 студената, међу којима их је највише дипломирало у области друштвених наука, односно 78,62 одсто, док је у 2008. години диплому добио 5.741 студент, што је за 33,5 одсто више у односу на 2007. годину.

Према ријечима декана Филозофског факултета у Бањалуци Драге Бранковића, Српска је већ дуго година на самом зачељу по броју факултетско образованих, и ту ће остати још дуго, чак и када се узму у обзир студенти који сада студирају.

- И са садашњим студентима опет смо на зачељу у односу на сусједне земље, које су успјеле да достигну проценат од шест и више одсто високообразованих у укупном броју становника. Овакав тренд ће се наставити због тога што немамо адекватан програм који би то спријечио – рекао је Бранковић.

Истакао је да се у Српској спроводи рестриктивна уписна политика на факултетима, те се тај проблем не може ријешити стварањем “вјештачке ситуације”, како би одређивали ко ће и шта да студира.

- Право рјешење лежи у три важна фактора. Први је друштвена потреба, друго су реалне могућности наших високошколских установа, јер постоје нека занимања за која нема потребног кадра, а ни простора за њихову едукацију, и треће што се мора уважити је интерес младих – казао је Бранковић.

Додао је да када се поменута три фактора укрсте, тада ће доћи и до повећања уписних квота, које ће да створе и већи број високообразованог кадра.

Број високообразованих у РС у односу на земље региона земље високообразовани(у процентима)

Република Српска – 3,6

Србија – 6,5

Македонија – 7,5

Хрватска – 15

Словенија – 22

Европска унија више од – 20

Дипломирани студенти – година број

2010. – 7.328

2009. – 6.679

2008. – 5.741

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog