Republika Srpska
БиХ на 104. мјесту по економским слободама
ВАШИНГТОН - На Индексу економских слобода за 2012. годину БиХ се налази на 104. мјесту на свијету са 57,3 поена.
"Лоша заштита имовинсих права и раширена корупција обесхрабрују предузимаче. Владавина закона је слаба, а локални судови су подложни сталном политичком мијешању и немају ресурса да ефикасно процесуирају сложена кривична дјела", наводи се у образложењу и додаје да су основе економских слобода слабе и неједнаке у земљи.
Према Индексу који заједнички издају Херитеџ фондација и Вол стрит журнал, а за регију објављује Адриатик - Институт за јавну политику, укупан резултат БиХ лошији је за 0,2 одсто у односу на прошлу годину, са значајним падом у слободи пословања.
Што се тиче Европе, БиХ је на 38. мјесту од 43 земље и укупан резултат је далеко испод регионалног просјека.
Наметљива бирократија и скупа процедура регистрације одражава историју централног планирања. "Неефикасна и велика јавна потрошња представљају сталан фискални терет који је наметнула власт", наводи се у образложењу.
Аутори наводе да је након неколико година снажног економског раста економски учинак БиХ погоршан, дјеломично због глобалне економске кризе, а и због генерално спорог прелаза на политику отвореног тржишта и ефикасних регулатива.
У образложењу се додаје да је предузимачка атмосефера и даље обесхрабрујућа. Регистрација имовине је већином непоуздана, што отвара врата могућем спору.
"Учињени су напори да се унаприједе закони о некретнинама и пониште претходни контрадикторни закони, као и да се развију нови ефикаснији регистри у два ентитета. Систем правосуђа не покрива адекватно комерцијалне активности. Уговори су скоро непримјењиви, а имплементација закона о интелектуалној својини није адекватна", наводи се у образложењу.
Према овом истраживању које је вредновало економске слободе у 184 земље, најслободнији је Хонг Конг и то 18. годину заредом, и оцијењен је највишом оцјеном од 89,9. Хрватска је на 83. мјесту са оцјеном 60,9, док је Србија на 98. мјесту са оцјеном 58.0.
Осим Хонг Конга у првих 10 земаља по степену економских слобода ушли су Сингапур, Аустралија, Нови Зеланд, Швајцарска, Канада, Чиле, Маурицијус, Ирска и САД.
(Срна/Фронтал)