Republika Srpska

Ванредна Скупштина акционара 3. фебруара

БАЊАЛУКА - Ванредна Скупштина акционара “Електропреноса БиХ” на којој ће бити ријечи о измјенама и допунама Закона о формирању ове компаније биће одржана 3. фебруара, одлучио је данас Управни одбор “Електропреноса БиХ”.


Предсједник Управног одбора Ибрахим Чолакхоџић најавио је да ће на Скупштини бити ријечи и о измјенама Статута компаније и принципима који се односе на инвестирање.

“Измјенама и допунама Закона о формирању `Електропреноса БиХ` биће створени услови за нормално функционисање ове компаније у наредном периоду. На ванредној скупштини акционара требало би да се отклоне блокаде у функционисању `Електропреноса БиХ`”, рекао је новинарима Чолакхоџић након сједнице Управног одбора.

Он је изразио наду да ће процес инвестирања у развој и обнову преносне мреже започети у наредном периоду.

Члан Управног одбора “Електропреноса БиХ” Милорад Џекановић нагласио је да ће на ванредној Скупштини акционара бити ријечи и о избору новог управног одбора. Он је подсјетио да је основни проблем функционисања “Електропреноса БиХ” расподјела средстава за инвестирање, као и запошљавање.

На данашњој сједници Управног одбора није било ријечи о усаглашеним принципима влада Републике Српске и ФБиХ који се односе на функционисање “Електропреноса БиХ”.

Представници Републике Српске и Федерације БиХ усагласили су се прошле седмице да буде формиран нови Управни одбор “Електропреноса БиХ”, чиме би била окончана вишегодишња блокада овог система и омогућено инвестирање неискоришћених 220 милиона марака, које стоје на рачуну компаније.

Влада РС донијела је средином октобра закључак да буде основана нова електропреносна компанија у РС, ако до краја године не буде ријешен проблем нефункционисања “Електропреноса БиХ”. Од тада трају интензивни разговори представника Српске и ФБиХ, у које је била укључена и Делегација ЕУ у БиХ.

До блокаде у функционисању “Електропреноса БиХ” дошло је због опструкција представника ФБиХ. Представници Републике Српске више пута су истицали да је потребно да се приликом одлучивања о свим важним питањима у компанији поштује власнички однос у њеном капиталу. На таквом начину одлучивања посебно су инсистирали када је ријеч о инвестирању у електромрежу и расподјели добити “Електропреноса БиХ”.

Република Српска има 42, а ФБиХ 58 одсто удјела у власништву “Електропреноса БиХ”, а око 220 милиона марака неискоришћених средстава стоји на рачуну ове компаније због немогућности постизања договора о расподјели добити и инвестирања.

Проблем у функционисању “Електропреноса БиХ” јавио се и када је ријеч о статусу 110-киловатних трафо-станица, које су у компанију унијели ентитети.

“Електропренос БиХ” формиран је преносом надлежности Српске на ниво БиХ. Пренос надлежности из области преноса електричне енергије, регулатора и оператора на БиХ десио се 2004. године, када су од “Електропривреде РС” одузете надлежности и пренесене на “Електропренос БиХ”, Независни оператор система и на Државну регулаторну комисију за електричну енергију.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog