Politika

Додик: Иза покретања истраге стајао Транспаренси интернешнел, америчка и британска амбасада у Сарајеву и одређени функционери Европске комисије

БАЊАЛУКА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће обустављање истраге Специјалног тужилаштва Републике Српске против њега и сарадника бити импулс за укидање Суда и Тужилаштва БиХ и да ће заједно са министрима у Влади Српске у наредном периоду затражити забрану дјеловања ових институтуција на простору Републике Српске.


Додик је рекао да је иза покретања истраге против њега стајао Транспаренси интернешнел који је радио по налозима тадашњег замјеника високог представника Рафија Грегоријана, те америчка и британска амбасада у Сарајеву и одређени функционери Европске комисије.

Он је додао да је тај "општи пројекат међународне заједнице" покренут из очаја, након што притисци на Републику Српску да одустане од своје политике нису давали ефекте.

"Ми на овоме не смијемо да застанемо, јер то није била прича о личностима, већ о концепту упереном против политике Републике Српске на бази непровјерених медијских информација и неки од тих медија морају да одговоре да ли су били професионални", рекао је Додик за Радио-телевизију Републике Српске.

Он је нагласио да нема намјеру да онима који су били укључени у овај пројекат да било какву институционалну подршку, док ће многе покушати да процесуира са, како је рекао, доказима који су евидентни.

Министар правде Републике Српске Џерард Селман оцијенио је да су одлуком Специјалног тужилаштва РС о обустављању истраге оснажене правосудне институције БиХ и да ће то по аутоматизму довести до затварања низа истрага по овом основу.

Он је додао да Суд и Тужилаштво БиХ не заслужују статус који имају и да у наредном периоду морају бити укинути или редефинисани.

Селман је рекао да се након ове одлуке Специјалног тужилаштва Република Српска неће повући из структуралног дијалога о реформи правосуђа, јер жели да правосудне институције у БиХ буду потпуно независне од свих других власти и од међународног фактора.

Он истиче да су одређени федерални медији у овом процесу подлегли политичком притиску, те да би неки функционери требало да поднесу оставке, прије свега тадашњи замјеник директора Агенције за истраге и заштиту БиХ Драган Лукач.

"Тужилаштво БиХ пренијело је истрагу на Специјално тужилаштво Републике Српске, јер његови тужиоци нису имали храбрости да кажу да не постоје елементи кривичног дјела", рекао је Селман и додао да у наредним данима очекује нападе федералних медија на Специјално тужилаштво Републике Српске.

Директор Радио-телевизије Републике Српске Драган Давидовић рекао је да у наредном периоду терен правне борбе треба пренијети у Сарајево како би се доказало да се радило о опсежном пројекту против институција Републике Српске.

Он је додао да је цјелокупни пројекат почео 2007. године када је у Сарајеву постало јасно да ће Република Српска да успостави елементе државне управе и тиме стећи предност у односу на остатак БиХ.

Специјално тужилаштво Републике Српске донијело је јуче наредбу о обустављању истраге у кривичном предмету против Милорада Додика, Младена Лазендића, Недељка Чубриловића, Фатиме Фетибеговић, Миленка Дакића, Александра Џомбића и Драгана Давидовића, спроведене по наредби Тужилаштва БиХ, јер нема довољно доказа да су учинили кривично дјело злоупотреба службеног положаја или овлашћења.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog