Republika Srpska

Најнижи порези у Челинцу и Добој

БАЊАЛУКА - Већина општина у Српској одредила је пореску стопу за опорезивање некретнина у идућој години, а она се креће од 0,05 до 0,25 одсто од процијењене вриједности непокретности.


 

Општине Челинац и Добој одлучиле су да пореска стопа за опорезивање непокретности за 2012. годину износи 0,05 одсто, што је најнижа стопа предвиђена законом. Процијењена вриједност некретнина у Добоју износи 990 милиона КМ.

У Братунцу, Рогатици и Котор Варошу пореска стопа за опорезивање износиће 0,06 одсто, док ће становници Бијељине, Костајнице, Дервенте, Зворника, Мркоњић Града, Модриче и Градишке порез на непокретности плаћати по стопи од 0,25 одсто од процијењене вриједности некретнине.

- На име пореза од некретнина сваке године биће уплаћивано 2,3 милиона КМ – казали су у општини Градишка.

У Бањалуци пореска стопа за опорезивање непокретности износи 0,18 одсто, док се процијењена вриједност некретнина креће око осам милијарди КМ.

Требиње ће пореску стопу на непокретности усвојити сутра. Предсједништво Савеза општина и градова РС дало је препоруку да висина пореза на непокретности износи 0,25 одсто. Према Закону о порезу на непокретности, пореска стопа креће се од 0,05 до 0,5 одсто и њену висину одређују локалне заједнице.

Директор Пореске управе РС Зора Видовић рекла је да је вриједност некретнина у Српској процијењена на 47 милијарди марака, док је пореска основица 34 милијарде.

- Становници су ослобођени плаћања пореза на пољопривредно земљиште, те стамбени простор површине 50 метара квадратних плус додатних десет метара по члану домаћинства, док се остатак стамбеног простора опорезује – рекла је Видовићева.

Она је нагласила да је у овој години поднесено 2,5 милиона пријава на непокретности, те додала да је до сада око 70 одсто некретнина пријављено.

Економски аналитичар Зоран Павловић рекао је да је пореска стопа од 0,25 превелика за кућне буџете становника, што би могло проузроковати и селидбу из неких општина.

- Плаћање пореза требало би да буде селективно, односно да више плаћа онај ко више има или онај који живи у центру у односу на оног у периферији – рекао је Павловић.

Пријаве

Зора Видовић је рекла да ПУРС прима пријаве некретнина до 31. марта идуће године.

- Након што обвезницима буду достављени порески рачуни, почеће подношење прекршајних пријава за оне који нису пријавили непокретности – рекла је Видовићева.

Она је нагласила да ће ПУРС по добијању пореских стопа од општина обрачунати порез за сваког пореског обвезника, те да ће до краја марта идуће године доставити рачуне сваком обвезнику за плаћање пореза на непокретности.

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog