Republika Srpska

Биће деблокирано 220 милиона марака у Електропреносу БиХ

БАЊАЛУКА - Представници Републике Српске и ФБиХ усагласили су се да буде формиран нови Управни одбор “Електропреноса БиХ”, чиме би била окончана вишегодишња блокада овог система и омогућено инвестирање неискоришћених 220 милиона марака, које стоје на рачуну компаније.


Да је договор постигнут и да се креће у санирање стања у компанији, потврдио је “Гласу Српске” и министар индустрије, енергетике и рударства РС Жељко Ковачевић.

- Усагласили смо основне принципе функционисања “Електропреноса БиХ” и закључили да је потребно да се формира нови Управни одбор компаније – рекао је Ковачевић и додао да је остало питање да ли ће нови концепт моћи да профункционише.

Влада РС донијела је средином октобра ове године закључак да буде основана нова електропреносна компанија у Српској, ако до краја ове године не буде ријешен проблем нефункционисања “Електропреноса БиХ”.

Ода тада трају интензивни разговори представника РС и ФБиХ, у које је била укључена и Делегација Европске уније у БиХ.

У федералном Министарству енергије, рударства и индустрије потврдили су да се активности око рјешавања ситуације у “Електропреносу БиХ” настављају и да вјерују да ће компромис бити постигнут.

- Из Министарства енергетике РС прошле седмице је стигао позив да се сазове Скупштина акционара “Електропреноса”, а то је у ингеренцији ентитетских премијера и очекујемо њихову реакцију – рекли су у Министарству.

Вршилац дужности генералног директора “Електропреноса БиХ” Душан Мијатовић казао је да је упознат с тим да су представници ентитетских влада постигли начелан договор, али није могао да каже када би могла да буде одржана Скупштина акционара.

Члан Управног одбора “Електропреноса БиХ” Милорад Ђекановић рекао је да не зна да је одлучено да се формира нови Управни одбор “Електропреноса БиХ”.

- Откад су се разговори о раду компаније почели водити на вишем нивоу, Управни одбор није засједао нити смо упућени у преговоре између двије владе – казао је Ђекановић.

До блокаде у функционисању “Електропреноса БиХ” дошло је због опструкција представника ФБиХ. Представници Српске више пута су истицали да је потребно да се приликом одлучивања о свим важним питањима у компанији поштује власнички однос у њеном капиталу. На таквом начину одлучивања посебно су инсистирали када је ријеч о инвестирању у електромрежу и расподјели добити “Електропреноса БиХ”.

Српска има 42, а ФБиХ 58 одсто удјела у власништву “Електропреноса БиХ”, а око 220 милиона марака неискоришћених средстава стоји на рачуну ове компаније, због немогућности постизања договора о расподјели добити и инвестирања.

Проблем у функционисању “Електропреноса БиХ” јавио се и када је у питању статус 110-киловатних трафо-станица, које су у компанију унијели ентитети.

Стручњаци за електроенергетику упозорили су да због формирања “Електропреноса БиХ” Српска трпи огромну штету. Они истичу да “Електрокрајина” Бањалука, која је највеће предузеће за дистрибуцију струје у систему “Електропривреде РС”, због “Електропреноса БиХ” трпи штету која се мјери десетинама милиона марака.

Највеће проблеме “Електрокрајини” је донио пренос 110-киловолтне мреже у надлежност “Електропреноса БиХ”, због чега су њени приходи знатно опали.

Штету трпи и индустрија РС, јер се због нефункционисања “Електропреноса БиХ” не испуњава договор и не граде далеководи и трафо-станице за потребе индустрије.

“Електропренос БиХ” формиран је преносом надлежности РС на ниво БиХ. Пренос надлежности из области преноса електричне енергије, регулатора и оператора на БиХ десио се 2004. године, када су од “Електропривреде РС” одузете надлежности и пренесене на “Електропренос БиХ”, Независни оператор система и на Државну регулаторну комисију за електричну енергију.

- Тада почињу да се јављају суштински проблеми у функционисању “Електропреноса БиХ”, односно управљању и одлучивању у тој компанији. Планирање развоја мреже и инвестирања је неуједначено, видљив је и проблем структуре и броја запослених, а кључне одлуке доносе се прегласавањем или одлукама независног члана на штету РС – наведено је у документу “Списак пренесених надлежности са РС на ниво БиХ”, који је израдила Влада РС.

Делегација ЕУ

У Делегацији Европске уније у БиХ кажу да је у извјештају Европске комисије о напретку БиХ за 2011. годину јасно изражено да је одрживост “Електропреноса БиХ” и дијељење енергетског тржишта разлог за забринутост.

Истичу да је у том документу наведено да тај проблем представља препреку за потпуну примјену уговора о енергетској заједници.

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog