Republika Srpska
Некажњени банкроти са предумишљајем
БАЊАЛУКА - Док тужилаштва у РС и БиХ годинама истражују пријаве радника о намјерном довођењу предузећа до банкрота и криминалу у стечајним поступцима, истраге трају годинама, а имовина фирми купљених за ситне паре давно је распродата.
Мали акционари који већ дуже вријеме упозоравају на овај проблем истичу да нико не чини ништа да би се то спријечило.
Центар за истраживачко новинарство утврдио је да је од 2000. године стечајни поступак покренут за више од 2.400 фирми. Завршено је близу 1.900 поступака, од чега је највећи број окончан ликвидацијом, односно престанком постојања предузећа.
У БиХ није подигнута ниједна оптужница за намјерно изазивање стечаја ради преузимања имовине предузећа. Велики је број и оних који су, да не би платили порез, предузеће гурнули у стечај, па регистровали нову фирму која је наставила исту дјелатност.
У Српској је почетком новембра ове године било активно 387 стечајних поступака, а само за првих десет мјесеци ове године стечај је отворен над 120 предузећа.
Према подацима пет окружних привредних судова у РС, у овој години закључено је 113 стечајних поступака.
Предсједник Савеза удружења малих акционара РС Небојша Југовић каже да је приватизација на овим просторима само погодовала тајкунима који долазе до велике имовине тако што предузећа гурају у лажни стечај.
- Типичан примјер за то је бањалучки “Метал”, који Петар Душанић, један од акционара, већ годинама гура у лажни стечај – казао је Југовић и као још један сличан примјер навео бањалучку “Фруктону”.
Предсједник Синдиката и Удружења малих акционара “Метала” Зоран Јањић каже да су потраживања којима Душанић настоји да предузеће гурне у стечај фиктивна. Он је истакао да су акционари огорчени јер тужба коју су поднијели прије три године против “Компаније Душанић” још увијек није узета у разматрање.
Власник “Компаније Душанић” Петар Душанић демантује оптужбе и за стечајеве оптужује “нераднике” у предузећима.
Радници и мали акционари пекарске индустрије “Млинпек” из Прњавора прије више од три године затражили су истрагу против директора Миладина Станића и још 20 особа, и оптужили га да је намјерно довео “Млинпек” до стечаја да би се домогао имовине, али истрага још није окончана.
Предсједник Удружења малих акционара “Фруктоне” Младен Перковић каже да се имовина овог предузећа почела распродавати и да је сва прича око “Фруктоне” и њеног рада завршена.
- Прије мјесец је продат комплетан возни парк за око 90.000 марака како би биле измирене обавезе према Управи за индиректно опорезивање БиХ. Овдје је спроведена криминална приватизација, а власник “Фруктоне” Недељко Поповић је послије тога покренуо стечај. Ово је најочитији примјер лажног стечаја, јер је “Фруктона” била способна да ради – истакао је Перковић и додао да је власник, иако није измирио обавезе преузете уговором о приватизацији, продао комплетно земљиште “Фруктоне” и побјегао у Аустрију.
- Његов приједлог је био да се иде у стечај. Фирма није пропала зато што није могла радити и зато што је изгубила лиценцу, већ зато што је он то хтио – казао је Перковић.
Економски експерт Спољнотрговинске коморе БиХ Дуљко Хасић каже да је очигледно да постоје случајеви да власници фирми планирају намјерни стечај.
- Требало би преиспитати све оне који доведу предузеће у стечајни поступак уколико не постоје оправдани разлози за то и уколико се иде на узимање имовине да би она касније била распродата у бесцијење – казао је Хаси.
(Глас Српске/Фронтал)