Politika

Мишић: Сви који су учествовали у јавним расправама добили етикету неразумних, неписмених и потпуно небитних људи

БАЊАЛУКА - За 40 година радног вијека радник с просјечном платом која је једнака просјечној плати Републике за своју трећу доб издвоји више од 100 хиљада КМ.


По новом Приједлогу закона о пензијском и инвалидском осигурању Републике Српске ако се такав радник пензионише 2019. године у својој 60. години живота добиће пензију од 295 КМ, а ако још мора радити да наврши 45 година пензијског стажа, уз такву пензију му не треба отпремнина него посмртнина, каже предсједник Савеза синдиката Републике Српске, Ранка Мишић.

Према њеним ријечима, услов од 45 година пензијског стажа за пензионисање или умањење пензије од четири одсто за сваку годину до 65 година старости апсолутно су неприхватљиви и за Савез синдиката и Унију удружења послодаваца и Привредну Комору РС, а због којих СС Српске изричито тражи повлачење Приједлога закона о пензијском и инвалидском осигурању Републике Српске који би се пред посланицима требао наћи 21. децембра.

"Политичари и сви посланици у Парламенту Српске морају да добро размисле за шта гласају и да ли гласају против своје дјеце. Они сад имају добро радно мјесто и добра примања, а да ли ће то њихова дјеца имати, то је упитно", рекла је Мишићева у интервјуу за Новинску агенцију Републике Српске СРНА.

Према њеним ријечима, за сутра је заказан састанак социјалних партнера са предсједником Владе Српске, а послије тог састанка ће се знати да ли ће предлагач сам предложити амандмане достављене од стране кључних актера састанка народним посланицима и на тај начин уважити наше ставове или ће Закон повући на дораду.

Уколико Закон ипак дође пред посланике у садашњој форми Мишићева најављује низ активности синдиката.

"Све зависи да ли ћемо имати саговорнике који ће моћи да уваже снагу аргумената, ако не можемо аргументима, све опције су отворене, а што је најважније да коју год опцију примјенимо одговорност не припада нама већ предлагачу Закона", нагласила је Мишићева.

Мишићева истиче да је нови Приједлог закона о ПИО Српске посебно погубан за 151.000 незапослених, који ће, како је рекла, морати чекати још 10 или 15 година док неко не умре на радном мјесту да они почну да раде.

"За тих 15 година изгубиће знање које су стекли јер ће их технологије престићи и биће врло проблематични за новог послодавца. Имаће превише година да би формирали породицу, неће моћи финансијски да обезбиједе стан, да склапају бракове, да рађају дјецу јер морају чекати да њихови родитељи умру на радном мјесту како би они добили посао", истакла је Мишићева.

Она додаје да је, у условима када имамо највише незапослених у региону, а најмање пензије, када Фонд ПИО Републике Српске исплаћује пензије за оне који су их зарадили у Федерацији БиХ, када имамо лажне инвалидске панзије, изабран најлошији модел реформе пензијско-инвалдиског осигурања.

"Не треба угушити онога ко редовно измирује све своје обавезе. Рандик који ради 40 година и 40 година уплаћује за своју старост, не смије се Законом билошки уништити. Требало је резати привилегована права или обезбиједити новац за та права од стране државе никако од радника који раде 40 година", истакла је Мишићева.

Предсједник Савеза синдиката Српске каже да је предлагач закона изабрао модел који најмање тражи ангажмана власти, модел за елиту, која је цијели свој радни вијек имала изузетно високе плате, а која се не сукобљава са оним послодавцима који годинама нису уплатили ни марку у Фонд ПИО Српске, а истовремено су исисавали средства из Буџета Републике Српске.

Мишићева истиче да Синдикат није против солидарности, да се мора тражити начин за постепено повећање пензија садашњим пензионерима. Такође, борачка права и друга привилегована права које је држава утврдила не смију се исплаћивати на рачун продужења година старости и година пензијског стажа радника у Републици Српској.

"Циљ предлагача је зауставити одлазак у пензију по сваку цијену да би одржали редовност исплата садашњих пензија. Ми подржавамо пензионере, они имају најниже пензије, али ово није начин да се њима повећају примања", рекла је Мишићева.

Предсједник Савеза синдиката РС рјешење види у новом запошљавању, увођењу 80.000 радника који сада ради на црно у легалне токове чиме би се повећао и број уплатилаца у Фонд ПИО Републике Српске, такође у санкционисању оних послодаваца који су пријавили раднике, а који неће да им уплаћују доприносе на износ зарађене плате и смањењу корупције у остваривању права из области пензијског и инвалидског осигурања било да се ради о радничким или борачким пензијама.

"Када ово уредимо сигурно је да ћемо бити интересантни потенцијалним инвеститорима који ће доћи у земљу у којој систем функционише, и у којој се зна и ко пије и ко плаћа, а сада плаћају само радници и поштени послодавци", нагласила је Мишићева.

Приједлог закона о ПИО Српске, према њеним ријечима, неприхватљив је за Синдикат, због чега тражимо његово повлачење, тим више што је Нацрт закона за који је предлагач добио подршку социјалних партнера прошао јавну расправу, да би предлагач у форми Приједлога закона понудио сасвим друга рјешења.

"У прошли четвртак 8. децембра у 15.15 часова ми смо мејлом добили Приједлог закона о ПИО Републике Српске. Разлог зашто смо добили тај закон је био заказивање сједнице Економско социјалног савјета Српске за петак у 8.00 часова. Дакле, од 15 часова поподне до ујутро до 8.00 часова имали смо времена да ишчитамо један системски закон. Када смо отворили прве странице видјели смо један потпуно нови закон", рекла је Мишићева и додала да то није пракса социјалног дијалога већ потпуно багателисање социјалних партнера.

Према њеним ријечима, предлагач Закона у објашњењу које Закон прати каже и да је велики број мишљења, примједаба и сугестија изнесених у јавној расправи посљедица недовољног разумјевања текста Нацрта закона као и погрешног тумачења појединих одредби, па такве примједбе неће бити поменуте нити посебно образложене чиме су, како наводи предсједник Савеза синдиката РС, сви који су учествовали у јавним расправама добили етикету неразумних, неписмених и потпуно небитних људи.

"Никада се, за 20 година постојања Републике Српске, није десила оваква квалификација грађана и интересних групација, нити се десило да се усвојени нацрти закона у Парламенту потпуно и суштински измјене у приједлогу, а да то нико не зна", каже Мишићева.

Она истиче и да пензија није социјална категорија, већ искључиво економска и правна категорија у власништву радника који морају и да знају и да одлучују шта ће добити за свој новац.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog