Republika Srpska

Неприватизоване бањалучке фирме у минусу од 18.156.790 КМ

БАЊАЛУКА - Неприватизована бањалучка предузећа, њих 21, по годишњем обрачуну за 2010, налазе се у укупом губитку од 18.156.790 КМ, показују подаци из Информације о току реализације програма приватизације државног капитала у предузећима са подручја Бањалуке.


У овој информацији, која је усвојена на посљедњој сједници градског парламента, стоји да су од 34 неприватизована бањалучка предузећа са списка њих 21 у поменутој финансијској дубиози. Остали су били у финансијском плусу.

Подаци из ове информације показују да је највећи губитак, од свих неприватизованих бањалучких предузећа, направило предузеће "Топлана", више од осам милиона КМ, затим предузеће "Космос" 2,3 милиона КМ, "Аеродроми РС" скоро два милиона КМ, те предузеће "Унис - Ваљаоница ХВТ" које је приказало губитак од 1.061.684 КМ.

Како је казао Драшко Илић, замјеник предсједника Комисије за привреду у Скупштини града Бањалука, све оно што у овом друштву није приватизовано, нема свог титулара.

"Уколико се ушло у процес приватизације треба га завршити, а управо у таквим предузећима, која се још воде као друштвена, влада анархија и друштво није у могућности да их исконтролише и створи им одређени амбијент", рекао је Илић.

Он је навео да је у неким предузећима технологија застарјела у односу на данашње производне процесе у земљама окружења и свијета.

Коментаришући највеће губитнике, Илић је рекао да је њихова дјелатност сведена на минимум и немају шта да раде јер су углавном основани да би подржавали велике субјекте, попут војске, одржавања, те производа који се више не могу пласирати.

"Спас већине неприватизованих предузећа је да се за њих пронађе оно што би могао бити интерес овог града и да се у њима умјесто пропалих дјелатности којима се данас баве почне радити нешто што је потребно Бањалуци", казао је он.

Бранка Ружевић, директор предузећа "Топлана" Бањалука, које је остварило највећи губитак, рекла је да је основни разлог "минуса" у прошлој години био диспаритет цијена гријања и мазута.

"Остварени губитак дијелом превазилазимо дотацијама града Бањалука и повећањем цијена гријања у које морамо улазити", рекла је Ружевићева.

Она је додала да очекују прелазак предузећа у власништво града, када би, како је казала, диспаритет цијена био надокнађиван у цјелости.

"До сада смо били препуштени сами себи и прелазак у власништво града ће бити добро рјешење", казала је Ружевићева.

Такође, у једном од закључака из Информације Одјељења за привреду Административне службе града Бањалука, наведено је да је евидентна, не само веома успорена динамика приватизације бањалучких предузећа, него и потпун застој.

Још је наведено да у периоду од јула 2010. године, до истог мјесеца ове године није приватизовано ниједно бањалучко предузеће, па се динамика приватизације у посљедње три године оцјењује незадовољавајућом.

Највећи "губитници"

ПредузећеГубитак (у КМ)
"Топлана" 8.206.819
"Космос" 2.310.702
"Аеродроми РС" 1.917.359
"Унис - Ваљаоница ХВТ" 1.061.684
"Чајавец - телеком. и електроника" 721.406
"Чајавец - просторна техника" 686.641

(Независне/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog