Politika

Давутоглу тражио скидање заставе РС

Турска делегација затражила је непосредно пред почетак састанка са српским чланом Предсједништва БиХ Небојшом Радмановићем скидање ентитетске заставе из сале за састанке у палати у Бањалуци, што Радмановић није прихватио након чега је и отказао састанак.


Додатни мотив за отказивање састанка било је и кашњење турске делегације 75 минута на већ помјерени термин, што је, како је саопштено из кабинета Радмановића, непримјерено понашање и дипломатски инцидент који ће свакако имати посљедице.

Небојша Радмановић првобитно је био спреман на састанак упркос кашњењу Давутоглуа. У саопштењу се наводи да је Радмановић прихватио да се састане у Бањалуци у Палати Републике са Давутоглуом, иако је тај састанак изненада и касно затражен са турске стране, што је неуобичајено у дипломатској пракси.

"У међувремену из Турске амбасаде су тражили помјерање састанка заказаног у 15.30 сати за пола сата касније, што је предсједавајући Предсједништва БиХ Небојша Радмановић такође прихватио. Након тога, када је и тај рок прошао, из турске делегације тражили су скидање заставе Републике Српске из сале за састанке које чине стални постав у Бијелом салону у Палати Републике", наводи се у саопштењу.

Предсједавајући Радмановић, како је саопштено, није прихватио тај захтјев и када је министар већ каснио 75 минута на већ помјерени састанак, отказао је заказани састанак са министром иностраних послова Турске.

Међутим, Давутоглуа је раније примио предсједник РС-а Милорад Додик који је рекао да је РС сигуран партнер у очувању мира на простору југоисточне Европе и изразио увјерење да Турска има намјере да подржи унутрашњи дијалог у БиХ, не фаворизујући никога. “То је нешто што смо жељели да чујемо и што нас охрабрује да у наредним састанцима градимо атмосферу повјерења која треба да допринесе повећаном степену економске сарадње”, изјавио је Додик.

Давутоглу је, говорећи о потребним реформама у БиХ, нагласио да је потребно провести одлуку суда у Стразбуру у предмету Сејдић и Финци те нагласио да је БиХ нека врста теста за све који живе у региону: “Она представља кичму стабилности региона. Овдје ће добра сарадња и миран суживот Срба, Бошњака и Хрвата бити добра вијест, не само за регион, него и за цијели свијет”.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog