Društvo

Ратни начелник и ирански обавјештајац етнички очистили Зеницу

БАЊА ЛУКА - За етничко чишћење Зенице и њеног окружења од небошњачког становништва најодговорнији су ратни начелник Зенице Бесим Спајић и тадашњи командант Територијалне одбране Зеница Џемал Мердан, који је ирански обавјештајац, тврди политички аналитичар и експерт за тероризам Џевад Галијашевић.


"У дешавањима у средњој Босни, посебно у Зеници, директно су учествовали, али и координирали догађајима Бесим Спајић и Џемал Мердан, кога Американци воде као особу која је блиска иранској обавјештајној служби. У периоду након рата Мердан је био неки војни аташе, те је радио и у Оружаним снагама БиХ. Стално је присутан у политичким круговим, тако да је утицајна личност", рекао је Галијашевић.

Он је додао да су Спајић и Мердан повезани и са случајем нестанка зеничког доктора Вељка Сладојевића, чији су посмртни остаци пронађени тек недавно - 17 година послије одвођења из стана, те истакао да је у групи која је проводила етничко чишћење био укључен и Хамдија Куловић, командант Жељезарског батаљона, али и Шефик Џаферовић, као начелник Центра службе безбједности Зеница.

"У страдања небошњачког становништва, посебно Срба, умијешан је и први човјек Седме муслиманске бригаде, која је дјеловала у оквиру Армије БиХ, Шериф Патковић. Међу директним учесницима свих дешавања и координаторима био је и Ибрахим Пурић, оснивач и командант Патриотске лиге у саставу ТО Зеница, а који је био један од најбилижих сарадника Алије Изетбеговића за зеничко подручје", рекао је Галијашевић за "Фокус".

Координатор Тима МУП-а Републике Српске /РС/ за истраживање и документовање ратних злочина Симо Тушевљак рекао је да је 5. јула 2006. године Центар јавне безбједности Добој поднио Тужилаштву БиХ извјештаје против 19 лица због постојања основа сумње да су починили ратни злочин против цивилног становништва на зеничком подручју.

Он је додао да је ове године МУП Српске послао и допуну извјештаја, која се односи на убиство доктора Вељка Сладојевића. "Службени извјештај написан је на више од 60 страница, у којем се налазе докази, изјаве свједока, записници са увиђаја и друго о дешавањима у зеничком региону", рекао је Тушевљак.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић рекао је да се у Тужилаштву БиХ налази неколико предмета који се односе на дешавања у средњој Босни.

"Постоји више предмета о страдањима српског и хрватског народа на овим просторима. Међу тим предметима је и случај Вељка Сладојевића. Неколико предмета налази се у фазама истраге, а не можемо говорити о именима", рекао је Грубешић.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog