Društvo
Сабор СПЦ вратио Артемија у ред монаха
Свети архијерејски сабор Српске православне цркве је лишио умировљеног епископа рашко- призренског Артемија епископског чина и вратио га у ред монаха, саопштио је портпарол архијерејског сабора епископ бачки Иринеј.
Одлуком о рашчињавању пензионисаног владике Артемија, Свети архијерејски сабор СПЦ завршио је синоћ редовно јесење засиједање које је трајало три дана, речено је Танјугу у СПЦ.
У ванредном саопштење за јавност, објављеном синоћ на званичном сајту СПЦ, епископ бачки је навео да је „послије упознавања са свим релевантним чињеницама и исцрпне расправе, Свети Архијерејски Сабор, са великом жалошћу, али и одлучно стајући у одбрану светог и спасоносног јединства Цркве, због доказаних и од њега самога потврђених најтежих канонских кривица - свештенослужења под важећом забраном свештенодејства, одбијања послушности Сабору, стварања раскола и насилног заузимања појединих манастира Српске Православне Цркве у Епархији рашко-призренској, чак уз учешће наоружаних појединаца и физичко угрожавање монаха у тим манастирима - лишио умировљеног Епископа рашко- призренског Артемија епископског чина и вратио га у ред монаха”.
Сабор је, између осталих, донио одлуку о наименовању владике Теодосија за новог епископа Епархије рашко-призренске и оснивању Крушевачке епархије. Њу ће чинити дио нишке, шумадијске, жичке и браничевске, а за администратора је постављен владика жички Хризостом који ће том епархијом управљати до пролећног заседања тог тијела.
Донијета је начелна одлука да се Београдско-карловачка епархија, као највећа у СПЦ, подели на још две или, за почетак, бар једну.
Одломци саопштења
"Након извођења те расколничке дружине сви манастири Епархије Рашко-призренске поново су под контролом канонске управе епархије и у њима се наставља редован монашки и богослужбени живот".
"У покушају узурпације имовине Епархије Рашко-призренске насилници нису успели да уђу ни у један храм захваљујући присебности и храбрости посебно протосинђела Ромила и јеромонаха Фотија, игумана манастира Дубоки Поток и Девине Воде".
"Новоизабраном епископу Рашко-призренском Теодосију посебно је помогао у завођењу канонског поретка у том делу Епархије намесник митровачки протојереј-ставрофор Милија Арсовић са свештеницима намесништва и верним народом. Епархија је посебно захвална српској полицији на простору Новог Пазара која је присебном акцијом спречила насилни упад "артемијеваца" у манастир Црну Реку".
"Полиција, коју у овом делу Косова сачињавају искључиво Срби, достојанствено је обавила свој посао и извела узурпаторе ван манастира без употребе силе. Поред четрдесетак побуњених монаха око бившег владике је било и десетак цивила, који су такође били ангажовани у јучерашним насилним акцијама".
"Пошто је СПЦ покренула кривичну тужбу против расколничке групе коју води рашчињени епископ Артемије, очекује се да ће сви учесници у овим немилим догађајима бити убрзо кривично процесуирани по законима Републике Србије због насилне узурпације имовине СПЦ и угрожавања јавне безбедности и мира".
"Потпуно су нетачне злонамерне тврдње да је ангажована албанска јединица Роса или специјалци", истиче се у саопштењу и додаје да су "у Дубоком Потоку били ангажовани само локални Срби који имају добре везе са свештенством и народом и који су у овој нимало лакој ситуацији показали завидну професионалност и стрпљивост", каже се у саопштењу.
"Зато је извођење узурпатора трајало скоро до 4.30 ујутро", наведено је у саопштењу у којем се додаје да је "мањи инцидент направио сам бивши владика Артемије који се закључао у собу и није желео да изађе и поред вишеструких умољавања полиције. Тек када је благослов дао игуман манастира протосинђел Ромило, полицајци су развалили браву, после чега је бивши владика сам сишао у кола и одвезао се у правцу административног прелаза заједно са својим присталицама".
"Мимо свих залудних очекивања следбеника бившег владике, расколничка дружина која је јуче у једном тренутку држала под контролом два манастира није имала у свом насилничком деловању подршку локалног становништва. Штавише, у неким срединама грађани су сами притекли у помоћ епархијском монаштву и свештенству да заштите светиње од покушаја узурпације (Бањска, Улије, Врачево). Народ на Косову и Метохији посебно је с пажњом примио вест о одлуци Светог архијерејског сабора, чиме је уклоњена свака дилема о евентуалним намерама рашчињеног владике Артемија и насилника које је довео са собом".