Društvo
Засиједа Свети архијерејски сабор СПЦ
БЕОГРАД - У београдском манастиру Раковици данас засиједа Свети архијерејски сабор Српске православне цркве (СПЦ) који ће, сада је извјесно, расправљати о владици Артемију и синодској одлуци да му привремено забрани чинодејствовање.
Патријарх Иринеј је, поводом шпекулација о рашчињавању владике Артемија и црквеном расколу, Танјугу раније рекао да је увјерен да ће се владика Артемије „скрасити”.
Он је, међутим, у понедјељак позвао пензионисаног владику Артемија да на наредном Сабору своје ставове „саобрази са саборским одлукама” са, како се наводи, цјелокупним саборним предањем православне Цркве и са свим што се очекује од једног архијереја СПЦ.
Патријарх је владици Артемију замјерио то што се представља као врховни канонски судија који по свом нахођењу тумачи шта је канонско, а шта није канонско у синодским одлукама.
Патријарх Иринеј владици замјера и то што је себи присвојио право да, како се наводи, самовласно одлучује које ће синодске одлуке прихватати, а које не.
Истовремено, он пензионисаног владику увјерава да нема намјеру да га одвоји од Бога нити, како се наводи, оспорава његове неспорне раније заслуге за српску Цркву.
Артемију је посебно замјерено то што је, упркос упозорењима, како се наводи, још из периода блаженопочившег патријарха Павла до данас, наставио са полемикама и блаћењем Светог архијерејског сабора, Синода и патријарха по медијима.
Сједница Сабора започеће данас светом архијерејском литургијом, а потом и заупокојеном литургијом поводом годишњице смрти српског патријарха Павла.
Сабор ће засиједање почети у Манастиру Раковица, а потом ће бити настављено у Патријаршији.
Сабор ће бити у знаку обиљежавања годишњице смрти патријарха Павла, па ће 18. новембра на Коларцу бити организована академија под називом „Будимо људи”.
Познаваоци црквених прилика кажу да јесењи Сабор увијек траје краће од прољећног и, према правилу, не карактеришу га велике одлуке.
Извјесно је, међутим, да ће на Сабору бити отпочета расправа о арондацији или „прекрајању” епархијских граница, прије свега, стварању Рашке епархије.
Владика захумско-херцеговачки Григорије (Ђурић) рекао је раније Танјугу да се у Синоду и Сабору „озбиљно размишља” о издвајању древне Рашке у посебну епархију.
Владика Григорије није негирао могућност да управо он буде наименован за епископа те будуће Рашке епископије.