Društvo

Србија: Забрана пушења на свим јавним и радним мјестима

БЕОГРАД - Пуна примјена Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму почела је данас, а њиме је предвиђена забрана пушења на свим јавним и радним мјестима.


Пушење је у потпуности, без могућности да се отвори посебна просторија забрањено у државној управи и локалној самоуправи, здравственим установама, свим просветним, установама социјалне и дечје заштите, културе, на спортским објектима и свим мјестима гдје се људи окупљају и одржавају састанци, као и у јавном превозу.

Пушење је забрањено у радном простору свих медија, мјестима гдје се снимају емисије, чак и ако постоје ресторани или бифеи, док, на примјер, установе попут банака могу имати посебну просторију.

У свим осталим установама је дозвољено отварање једне посебне просторије која мора бити обиљежена и за коју је одређено колико људи може да стане и која мора имати одговарајући вентилациони систем.

Изузетак за отварање посебне просторије предвиђен је код установа социјалне заштите за смјештај непокретних и тешко покретних особа, специјалних болница за лијечење психијатријских болесника, институција и одељења палијативне неге, као и установе за извршење затворских казни.

Угоститељски објекти су изузети из тог закона и они, у зависности од величине, могу да одлуче да ли ће бити за пушаче или непушаче.

Уколико су већи од 80 квадратних метара, могу подијелити простор на пушачки и непушачки, а уколико су мање површине, моћи ће да се изјасне да ли су пушачки или непушачки.

Закон предвиђа да одговорно лице у играчници може да донесе одлуку да је пушење дозвољено у употребном дијелу играчнице у ком случају мора истакнути на улазу у тај дио играчнице знак да је пушење у том дијелу дозвољено.

На свим улазним вратима сваког затвореног радног и јавног простора и превозног средства у коме је пушење забрањено, као и на другим видним местима одговорно лице дужно је да истакне знак забране пушења.

У простору у коме је дозвољено пушење под условима прописаним овим законом, одговорно лице дужно је да истакне знак да је пушење дозвољено, такође је наведено у закону.

Када је ријеч о казнама, санитарна инспекција ће обављати надзор свих мјеста у којима је забрањено пушење.

Казне за фирме се крећу од 500.000 до милион динара, од 30.000 до 50.000 динара за одговорно лице (директора, власника, управника) и од 300.000 до 500.000 динара за предузетника.

Законом је предвиђено да лице које крши забрану пушења буде кажњено са 5.000 динара.

Стручњаци очекују да би примјена закона могла да допринесе томе да се значајан број особа одвикне од пушења или смањи број попушених цигарета, као и побољшању општег здравља становништва.

Према подацима Министарства здравља, у Србији пуши једна трећина становништва, а због утицаја дуванског дима годишње умре 16.000 људи.

Око 76,9 одсто дјеце у Србији живи у дому у коме други пуше у њиховом присуству, као и да дјеца пушача чешће постају пушачи. Око 44,9 одсто запослених изложено дуванском диму на радном мјесту, а 74 одсто непушача у свом организму има котинин, метаболит никотина.

Стручњаци упозоравају да у дуванском диму има више од 4.000 канцерогених и токсичних супстанци, а пушење је један од најозбиљнијих фактора ризика за настанак малигних, кардиоваскуларних и других болести.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog